Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Japonská sluneční plachetnice konečně odstartovala

Věda

  11:05
Start byl původně naplánován na úterý, ale kvůli špatnému počasí se odložil. Dnes však nakonec japonská sonda Akacuki k Venuši skutečně odstartovala. S ní se do kosmu dostala i sluneční plachetnice.

Sluneční plachetnice Ikaros foto: JAXAReprofoto

TOKIO Japonská kosmická agentura JAXA oznámila, že let nosné rakety i odpoutání sondy Akatsuki byly bez problémů.

Sondu, jejíž název znamená úsvit, Japonsko připravovalo devět let. Akatsuki bude součástí monitorovací mise, kterou už od roku 2006 provádí evropská observatoř Venus Express. Japonská sonda by se měla k Venuši dostat v prosinci a pozorovat ji bude z oběžné dráhy ve výšce asi 300 kilometrů nad planetou. Měla by posílat údaje o klimatických podmínkách na Venuši i snímky jejího povrchu.

Raketa H-2A kromě Akacuki dnes vynesla na oběžnou dráhu také čtyři malé družice a experimentální přístroj Ikaros, který má pomoci japonským vědcům ve výzkumu solárních technologií. Odborníci o ní hovoří jako sluneční plachetnici.

Ikaros se od rakety odpoutal po 43 minutách letu a pak měl rozvinout velmi jemnou plachtu pokrytou speciálním materiálem citlivým na sluneční částice.

Japonsko využívá rakety H-2A od roku 2001 a dnes použitá raketa byla už sedmnáctá. Lety byly po neúspěchu šesté z raket v roce 2003 na dlouhou dobu přerušeny a obnoveny byly až v únoru 2005. Naposledy Japonsko raketu použilo loni v listopadu k vynesení špionážní družice, která má získávat informace hlavně o Severní Koreji.

Další informace

Rozsáhlý článek o sluneční plachetnici najdete v úterní příloze Věda a Výzkum

Autor: