Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Japonské zklamání: kosmická sonda Akacuki minula Venuši

Japonská sonda Akacuki. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská sonda Akacuki. | foto: Reprofoto

TOKIO Japonské sondě Akacuki se nepodařilo zakotvit na oběžné dráze Venuše, kterou minula. Japonští vědci se o manévr znovu pokusí za šest let, až se sonda k planetě opět přiblíží. Šance na úspěch ale nejsou příliš velké.

Akacuki dorazila k Venuši v úterý. V 0.49 hodin našeho času měla být navedena na oběžnou dráhu planety. Sonda zažehla motory, ty ale nebyly v tahu dostatečně dlouho, aby se Akacuki dostala do správné pozice. Vědci se sondou ztratili kontakt, když se dostala do zákrytu Venuše, ale místo plánovaných 22 minut se odmlka protáhla na hodinu a půl.

Teprve dnes Japonská kosmická agentura JAXA potvrdila, že sonda planetu minula, místo Venuše bude nyní kroužit kolem Slunce. "Zdá se, že sonda je v pořádku a je plně funkční. Měli bychom mít další pokus za šest let, až bude Venuši zase míjet," řekl Hitoši Soeno z JAXA. Podle expertů ale šance na úspěch nejsou příliš velké.

Nezdar vyvolal zklamání ve vědeckých kruzích. "I když Akacuki na své cestě dokázala několik neuvěřitelných věcí, tento nazdar nám jen připomíná, jak složité může být objevování vesmíru," uvedl Bill Nye, ředitel americké organizace na podporu vesmírného výzkumu a jeden z velkých popularizátorů vědy.

Sonda měla Venuši obíhat elipticky a pravidelně prolétávat ve vzdálenosti pouhých 300 kilometrů od jejího povrchu, přičemž na nejzazším bodě by se nacházela ve vzdálenosti 80 000 kilometrů od planety. Tento způsob obíhání by jí umožnil monitorovat proměny počasí a tektonickou aktivitu a sbírat údaje o atmosféře Venuše. Nashromážděná data by poté mohla vědcům posloužit i při výzkumu klimatu na planetě Zemi.

Japonský vesmírný program byl v posledních letech zastíněn úspěchy čínské kosmonautiky. Země vycházejícího slunce se nesoustředí na pilotované lety, operuje s daleko tenčím rozpočtem než ostatní země a klade důraz na menší a hospodárnější vědecké projekty. Velkým úspěchem byl například nedávný návrat sondy Hajabusa, které se poprvé v dějinách podařilo nabrat vzorky z letícího asteroidu.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!