12. listopadu 2014 6:37 Lidovky.cz > Relax > Věda

Japonští vědci vytvořili téměř průhlednou myš

Japonští vědci vytvořili téměř průhlednou myš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonští vědci vytvořili téměř průhlednou myš | foto: Reprofoto

TOKIO Neviditelnost zatím stále ještě zůstává jen v říši pohádek nebo fantasy příběhů. Průhlednost je ovšem něco jiného - té už se podařilo dosáhnout japonským vědcům, kteří vytvořili téměř průhlednou myš. Informovala o tom agentura AFP.

Vědci použili metodu, která prakticky úplně odstraní z tkání barvu - a myš při tomto procesu zabije. Výhodou ovšem podle nich je to, že nyní mohou vyšetřit jednotlivé orgány a dokonce i celé tělo, aniž by do něj museli řezat. Získají také „ucelenější pohled“ na problémy, s nimiž pracují.

Tato technika dá vědcům „novou možnost pochopení trojrozměrné struktury orgánů a toho, jak se určité geny projevují v určitých tkáních“, řekl hlavní autor studie Kazuki Tainaka. Výzkum zveřejnil americký odborný časopis Cell.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.