Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Něco mi utíká, bojí se mladí Jihoafričané

Sledování televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sledování televize - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

JOHANNESBURG Dvě třetiny jihoafrických dospívajících a dospělých trpí "strachem, že jim něco utíká", přičemž to "něco" je mnohem zajímavější než činnost, kterou právě dělají. Zjistila to studie místní farmaceutické firmy, z níž citovala agentura AFP.

Více než 62 procent dotázaných z věkové skupiny respondentů ve věku od 15 do 50 let vybraných z celé Jihoafrické republiky uvedlo, že žijí v "neustálém strachu", že jim něco vzrušujícího utíká.

Pozor na symptomy
Symptomy epidemie, která je známá pod anglickou zkratkou FOMO (fear of missing out), zahrnují neschopnost vypnout vlastní mobilní telefon, nadměrné smskování dokonce i při řízení automobilu, posílání příspěvků na internetovou sociální síť Twitter třeba i z toalety či chození na večírky a podobné akce, kam dotyčný nebyl pozván.

ČTĚTE TAKÉ

"Průzkum potvrdil, že více než 62 procent Jihoafričanů žije v neustálém strachu, že o něco přicházejí," řekla mluvčí firmy Pharma Dynamics Mariska Foucheová, podle níž FOMO zvyšuje hladinu stresu. "Lidé, kteří trpí FOMO, neustále posouvají své hranice a dokonce i když jsou nemocní, snaží se nevynechat žádnou společenskou událost, stále chodí do práce a nedokážou si říct ne," dodala.

Někde se může dít něco zajímavějšího
Firma na tyto údaje náhodně narazila při snaze zjistit, co stojí za neustále rostoucí poptávkou po doplňcích stravy posilujících imunitní systém.

Více než třetina dotázaných v její studii uvedla, že často přeruší jeden telefonní hovor, aby mohli přijmout další, anebo to, že kontrolují nové příspěvky na Twitteru či Facebooku, i když jsou na rande. Snaží se tak zahnat obavu z toho, že by se někde mohlo dít něco zajímavějšího, oč právě přicházejí.

PSALI JSME

Jihoafričané jsou nejnadšenějšími přispěvateli na Twitter na africkém kontinentě. Na druhém a třetím místě za nimi následují Keňané a Nigerijci.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...