Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jazykové certifikáty by mohly nahradit maturitu. Ale jen tu školní

Státní maturita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní maturita. | foto: Lidové noviny

PRAHA Mezinárodní jazykové certifikáty by se mohly uznávat místo maturity z angličtiny, ulehčilo by se tak školám i studentům. S tímto návrhem přišla Asociace jazykových škol a agentur (AJŠA) a Asociace certifikovaných jazykových škol (ACERT), pro které by příprava a zajišťování zkoušek znamenaly zisk. Ministerstvo školství to chce povolit, ovšem jen u školní části maturit, nikoli u státních zkoušek.

Certifikáty místo maturity z jazyků už například uznávají třetím rokem na Slovensku. "Je to velmi praktické. Mnohdy se totiž stává, že studenti přijedou z ročního zahraničního pobytu z USA nebo jiné anglicky mluvící země a bohužel někdy umí anglicky lépe než jejich vyučující. Proto uznání mezinárodní zkoušky je snížení zátěže na straně studenta, ale i školy," tvrdí mluvčí AJŠA Petr Pasek s tím, že certifikát je na rozdíl od maturity mezinárodně uznávaným dokladem o znalosti jazyka.

Návrh se nevztahuje na státní maturitu

O případném nahrazení státní maturity certifikovanou jazykovou zkouškou ale ministerstvo neuvažuje. "V připravované novele školského zákona je ale návrh ustanovení, aby za jasně definovaných podmínek byl takový postup možný jako náhrada zkoušky z cizího jazyka v profilové části maturitní zkoušky, pokud se tak rozhodne ředitel školy," sdělil mluvčí ministerstva Marek Zeman.

ČTĚTE TAKÉ:

Profilové maturity si pořádají školy samy, jedná se hlavně o zkoušky z odborných předmětů. Tento návrh prý podporuje třeba Asociace ředitelů gymnázií. Nápad bývalého ministra školství Josefa Dobeše, že by úřad jazykové certifikáty zaplatil dětem, které budou mít vynikající výsledky v testech 5. a 9. tříd, už je úplně pasé.

Nejnižší úroveň obtížnosti

Podle Libora Vacka z České školní inspekce, která testy organizuje, ale při přípravě testů úzce spolupracují s British Council, Goetheho institutem a Francouzským institutem, což jsou organizace, které udělování diplomů zaštiťují. Testy z jazyků by tak měly strukturou a obtížností kopírovat právě mezinárodní zkoušky v nejnižší formě obtížnosti.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?