Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Je bezpečné stavět elektrárny u pobřeží? I tsunami se dá bránit

Jaderná elektrárna Fukušima na snímku z doby před zemětřesením | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Fukušima na snímku z doby před zemětřesením | foto: ČTK

TOKYO/PRAHA Japonci jsou mistry ve stavbě domů a budov odolných proti zemětřesení. Příval vody při rekordní vlně tsunami však vyřadil dieselmotory pro výrobu elektřiny v jaderné elektrárně Fukušima I.

Jaderné palivo bez chlazení se začalo zahřívat nad únosnou mez a kovový reaktor je ve smrtelných křečích. Pokud ho teplota paliva roztaví, uniknou radioaktivní látky z trosek do vzduchu a jedovatý mrak bude putovat léta ovzduším.

V této souvislosti je logická otázka, jestli bylo rozumné postavit jadernou elektrárnu tak blízko u pobřeží oceánu, že k jejím zdem dorazila tsunami.

Satelitní snímky ukazují, že elektrárna Fukušima I stojí necelých 230 metrů od břehu Pacifiku. Také ostatní čtyři elektrárny, o kterých se v souvislosti se zemětřesením mluví, stojí nedaleko pobřeží.

PODÍVEJTE SE:

Proti vlnám je chránily hráze, vlnolamy a skoro sedmimetrová zeď okolo elektrárenského areálu. Ale desetimetrová tsunami tuto bariéru u Fukušimy I překonala.

INFOGRAFIKA: Jaderné elektrárny u pobřeží
Infografika - klikněte pro zvětšení

Spotřeba vody u jaderných elektráren je vskutku monumentální. Pro ilustraci: naše elektrárny v Dukovanech a v Temelíně mají dohromady šest reaktorů a denně spotřebují 129 tisíc m3 vody.

Zajistit takové množství vody pár desítek metrů od pobřeží je poměrně jednoduché. Pokud by elektrárna stála třeba patnáct kilometrů od břehu, kam už tsunami "nedoběhne", jak by se řešila její spotřeba vody?

"Technicky je nemožné dopravovat takové množství vody potrubím," říká profesor Vojtěch Broža z katedry hydrotechniky Stavební fakulty ČVUT.

Pokud by elektrárna stála ve vnitrozemí, přicházelo by v úvahu jenom chlazení pomocí věží, jaké známe z Temelína nebo z Dukovan. "Nepochybuji, že japonští konstruktéři by je dokázali navrhnout tak, aby přestály i zemětřesení vyššího stupně," dodává profesor Broža.

A postavit hráz schopnou zachytit více než desetimetrovou tsunami? I takovou možnost odborník na hydrotechniku považuje za reálnou. "Myslím, že by to zvládli," dodává.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.