Sobota 22. února 2020svátek má Petr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Je možné patentovat lidský gen? Soud rozhodne

Buňka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buňka | foto: Shutterstock

WASHINGTON Léta trvající soudní pře o to, zda je možné patentovat lidský gen, skončí u amerického Nejvyššího soudu. Ten v pátek rozhodl, že se bude zabývat ožehavým případem, který může významně ovlivnit budoucnost genové medicíny. V něm proti sobě stojí společnost Myriad Genetics, výrobce genetických testů, a odpůrci patentování genů zastoupení unií pro ochranu občanských svobod (ACLU).

Spor mezi medicínskou firmou a jejími odpůrci trvá už od roku 2009. Tehdy ACLU zažalovala společnost Myriad Genetics, výzkumný fond Utažské univerzity a federální patentový úřad. 

Podstatou žaloby bylo to, že se firma odmítla jakkoli dělit o patent na genetické testy, které pomáhají odhalit geny spojované se zvýšeným rizikem rakoviny prsu a vaječníků. Pro ženy z rodin, v nichž se toto onemocnění vyskytlo, to znamenalo, že genetické vyšetření mohou získat jedině u společnosti Myriad.

Test mutace takzvaných genů BRCA se provádí asi deset let. Pravděpodobnost, že ženy, u nichž je mutace nalezena, onemocní jedním z těchto dvou druhů rakoviny, je třikrát až sedmkrát vyšší než u ostatní populace. Společnost Myriad Genetics prodává jediný existující test BRCA za 3000 dolarů (57 000 korun). Lékaři a výzkumníci poukazovali na to, že tento monopol brání nejen vývoji levnějších testů, ale také genetickému výzkumu.

Společnost Myriad už při projednávaní svých patentů u nižších instancí uspěla, nynější rozhodnutí Nejvyššího soudu naznačuje možné obtíže. Akcie firmy kvůli soudnímu nařízení spadly o devět procent.

Odpůrci patentování genů také poukazují na širší etické souvislosti celého sporu. Podle nich jde o zásadní otázku, zda si může obchodník patentovat gen, který je součástí lidského těla, a tedy vlastnictvím každého jednotlivého člověka.

,
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Advantage Consulting, s.r.o.
TESTOVACÍ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč