Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Je možné patentovat lidský gen? Soud rozhodne

Buňka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buňka | foto: Shutterstock

WASHINGTON Léta trvající soudní pře o to, zda je možné patentovat lidský gen, skončí u amerického Nejvyššího soudu. Ten v pátek rozhodl, že se bude zabývat ožehavým případem, který může významně ovlivnit budoucnost genové medicíny. V něm proti sobě stojí společnost Myriad Genetics, výrobce genetických testů, a odpůrci patentování genů zastoupení unií pro ochranu občanských svobod (ACLU).

Spor mezi medicínskou firmou a jejími odpůrci trvá už od roku 2009. Tehdy ACLU zažalovala společnost Myriad Genetics, výzkumný fond Utažské univerzity a federální patentový úřad. 

Podstatou žaloby bylo to, že se firma odmítla jakkoli dělit o patent na genetické testy, které pomáhají odhalit geny spojované se zvýšeným rizikem rakoviny prsu a vaječníků. Pro ženy z rodin, v nichž se toto onemocnění vyskytlo, to znamenalo, že genetické vyšetření mohou získat jedině u společnosti Myriad.

Test mutace takzvaných genů BRCA se provádí asi deset let. Pravděpodobnost, že ženy, u nichž je mutace nalezena, onemocní jedním z těchto dvou druhů rakoviny, je třikrát až sedmkrát vyšší než u ostatní populace. Společnost Myriad Genetics prodává jediný existující test BRCA za 3000 dolarů (57 000 korun). Lékaři a výzkumníci poukazovali na to, že tento monopol brání nejen vývoji levnějších testů, ale také genetickému výzkumu.

Společnost Myriad už při projednávaní svých patentů u nižších instancí uspěla, nynější rozhodnutí Nejvyššího soudu naznačuje možné obtíže. Akcie firmy kvůli soudnímu nařízení spadly o devět procent.

Odpůrci patentování genů také poukazují na širší etické souvislosti celého sporu. Podle nich jde o zásadní otázku, zda si může obchodník patentovat gen, který je součástí lidského těla, a tedy vlastnictvím každého jednotlivého člověka.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.