Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jeden z největších omylů novodobého lékařství? Lobotomie

Lobotomie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobotomie | foto: Playtvak.cz

Duševní choroby jsou dost strašidelné téma, ale historie jejich léčby je ještě strašidelnější. Tak začíná video o jedné z metod léčení psychických nemocí - lobotomii.

Jako první provedl lobotomii slavný portugalský lékař Antonió Egas Moniz, které ho inspirovali kolegové na Londýnském neurologickém kongresu. V roce 1935 na něm Carlye Jacobson a John Fulton prezentovali výsledky chirurgického přerušení nervových spojů mezi čelními laloky a limbickým systémem opičí samičky. Výrazně tak omezili její agresivní projevy. A Moniz začal uvažovat o tom, jestli by podobná léčba nefungovala i u lidí. 

Nobelova cena

V roce 1949 byl za objev lobotomie a založení neurochirurgie vyznamenán Antonió Egas Moniz Nobelovou cenou.

První pokusnou pacientkou Monize se stala třiašedesátiletá bývalá prostitutka trpící těžkými depresemi a úzkostnými stavy. Lékař ji dvěma otvory, které do lebky vyvrtal, vpravil do mozku dávku alkoholu. Deprese ustaly. Moniz podrobil operaci dalších dvacet pacientů. Místo alkoholu ale dvěma noži oddělil čelní lalok od zbytku sousední mozkové tkáně. Výsledky vypadaly nadějně a portugalský lékař o něm informoval veřejnost.  Sedm zcela vyléčeno, sedm pocítilo částečné zlepšení a zbylých šest zůstalo beze změn.

Lobotomie se hojně prováděla především ve Spojených státech amerických. Zde se jí ujali dva chirurgové, Walter Freeman a James Watts. Operaci prováděli bez vrtání. K čelnímu laloku se dostávali přes kost oční jamky. A došli ke stejným výsledkům jako Moniz. Lobotomií se začaly léčit deprese, úzkosti, halucinace, ale i schizofrenie či hyperaktivita.

Ztráta emocí

Operovaným lidem často příznaky duševních chorob odezněly, ale přišly také o svou osobnost. Nebyli schopni cítit emoce, či se projevovat. Většinou se u nich také objevila epilepsie. Přes veškerou kontroverzi se lobotomie používala dlouhá léta. Odhaduje se, že ji podstoupilo až 70 tisíc pacientů. Poslední lobotomie byla provedena v roce 1986 ve Francii. 

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.