Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jeden z největších omylů novodobého lékařství? Lobotomie

Lobotomie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobotomie | foto: Playtvak.cz

Duševní choroby jsou dost strašidelné téma, ale historie jejich léčby je ještě strašidelnější. Tak začíná video o jedné z metod léčení psychických nemocí - lobotomii.

Jako první provedl lobotomii slavný portugalský lékař Antonió Egas Moniz, které ho inspirovali kolegové na Londýnském neurologickém kongresu. V roce 1935 na něm Carlye Jacobson a John Fulton prezentovali výsledky chirurgického přerušení nervových spojů mezi čelními laloky a limbickým systémem opičí samičky. Výrazně tak omezili její agresivní projevy. A Moniz začal uvažovat o tom, jestli by podobná léčba nefungovala i u lidí. 

Nobelova cena

V roce 1949 byl za objev lobotomie a založení neurochirurgie vyznamenán Antonió Egas Moniz Nobelovou cenou.

První pokusnou pacientkou Monize se stala třiašedesátiletá bývalá prostitutka trpící těžkými depresemi a úzkostnými stavy. Lékař ji dvěma otvory, které do lebky vyvrtal, vpravil do mozku dávku alkoholu. Deprese ustaly. Moniz podrobil operaci dalších dvacet pacientů. Místo alkoholu ale dvěma noži oddělil čelní lalok od zbytku sousední mozkové tkáně. Výsledky vypadaly nadějně a portugalský lékař o něm informoval veřejnost.  Sedm zcela vyléčeno, sedm pocítilo částečné zlepšení a zbylých šest zůstalo beze změn.

Lobotomie se hojně prováděla především ve Spojených státech amerických. Zde se jí ujali dva chirurgové, Walter Freeman a James Watts. Operaci prováděli bez vrtání. K čelnímu laloku se dostávali přes kost oční jamky. A došli ke stejným výsledkům jako Moniz. Lobotomií se začaly léčit deprese, úzkosti, halucinace, ale i schizofrenie či hyperaktivita.

Ztráta emocí

Operovaným lidem často příznaky duševních chorob odezněly, ale přišly také o svou osobnost. Nebyli schopni cítit emoce, či se projevovat. Většinou se u nich také objevila epilepsie. Přes veškerou kontroverzi se lobotomie používala dlouhá léta. Odhaduje se, že ji podstoupilo až 70 tisíc pacientů. Poslední lobotomie byla provedena v roce 1986 ve Francii. 

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...