Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jednotné zkoušky na střední školy. V potaz je třeba brát i vysvědčení

Starší čtenáři - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starší čtenáři - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Jednotné přijímací zkoušky na střední školy při jarním pilotním testování nemohou být jediným kritériem pro stanovení pořadí uchazečů pro přijetí. Ředitelé vedle nich musejí i nadále přihlížet také ke známkám na vysvědčení, sdělilo ministerstvo školství.

Pilotní testování jednotných zkoušek na maturitní obory včetně gymnázií je naplánováno na 15. a 16. dubna, což je mimo období konání prvního kola přijímacích zkoušek stanovené na 22. až 30. dubna 2015.

Strach ze žalob

V médiích se nedávno objevily informace, že se někteří ředitelé středních škol kvůli tomuto nesouladu obávají žalob ze strany rodičů na neplatnost přijímacího řízení, pokud by použili jen jednotné testy. Podle Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které pilotní testování organizuje, jsou však tyto obavy bezpředmětné. Stačí, když se při určení pořadí přihlédne také k vysvědčení ze základní školy.

PSALI JSME:

Pilotní testování jednotných zkoušek na maturitní obory má odlišný termín, protože není přijímací zkouškou ve smyslu vyhlášky stanovující podrobnosti o organizaci přijímacího řízení na střední školy. Ředitelé však nemusejí vlastní přijímací zkoušky vůbec vyhlašovat a mohou žáky přijímat na základě jiných kritérií, pokud je předem zveřejní. Jedním z těchto kritérií mohou být právě jednotné testy z českého jazyka a matematiky. „Jednotné testy z českého jazyka a matematiky doplňují kritéria přijímání ve školách, které se pilotního ověřování účastní,“ uvedlo ministerstvo.

Ředitelé navíc mají právo doplnit pilotní testování vedle jiných kritérií i vlastní přijímací zkouškou, což by pro uchazeče znamenalo, že na dané škole budou psát testy ve dvou různých dnech.

Jednotná zkouška, méně odpadlíků u maturity, slibuje ministr

Pilotní testování se na jaře bude konat na více než polovině škol, které maturitní obory nabízejí. K testování se přihlásilo 650 škol ze třinácti krajů. Nezapojí se do něj žádná škola z Libereckého kraje, kterému je stejně jako dosud zajistí společnost Scio.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce jednotnými přijímacími zkouškami zajistit, aby se na maturitní obory nedostávali uchazeči bez studijních předpokladů, kteří pak propadají u maturity. Vzhledem k převisu volných míst totiž v současné době některé střední školy přijímají uchazeče bez zkoušek jen na základě jiných kritérií. Kritici tohoto záměru poukazují na to, že o další vzdělávací dráze dětí bude rozhodovat jediný test.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....