Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Spirála času Země. Jesenické muzeum otevře expozici o geologii

Dlouhé stráně (Jesenicko) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouhé stráně (Jesenicko) | foto: archiv

JESENÍK Očekávaná nová expozice o geologii ve Vlastivědném muzeu Jesenicka by se měla se zhruba ročním zpožděním otevřít veřejnosti. Olomoucký kraj uvolnil peníze na vyřešení problémů s audiotechnikou, kvůli které se její otevření už řadu měsíců odkládá. Vybudování expozice Spirála času Země stálo sedm milionů korun.

Návštěvníci měli do jejích prostor zavítat už loni v červnu. Stavební firma, která zakázku vyhrála, však nebyla schopna problémy vyřešit. Už loni vyčíslila ředitelka ztrátu na tržbách ve výši půl milionu korun.

"Krajská rada schválila provedení akustických úprav prostoru expozice. Konkrétně se jedná o pohltivý akustický strop v hlavní části expozice a akustický obklad výstavní stěny u projekce 3D mappingu. Tyto úpravy budou stát zhruba 280.000 korun a předpokládáme, že expozice bude otevřena v polovině června," řekla ČTK mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Vznik a vývoj Země

Nová expozice provede návštěvníky po spirále zachycující vznik a vývoj Země a zároveň geomorfologický vývoj Jesenicka. Součástí expozice mají být filmy, dokumenty BBC, fotografie, sbírkové předměty a modely. Nechybí ani videomapping, který využívá projekci ve volném prostoru. Návštěvníky má expozicí provázet hlas Arnošta Goldflama. Podle ředitelky jde o poslední ze stálých expozic, kterou chtělo muzeum zrekonstruovat.

Vedení muzea krok kraje přivítalo. "Určitě je to pro nás dobrá zpráva, že to kraj schválil. Akustické úpravy jsou důležité proto, aby byl funkční audioprůvodce. Zvuk jde v kuželu a neměl by se prolínat, což se teď děje," řekla ČTK ředitelka jesenického muzea Veronika Rybová. Podle něj jsou v této fázi akustické úpravy specifická záležitost, a vybrat by se proto měla firma, která se tím zabývá. "I kdyby nastal katastrofický scénář, ve druhé polovině června expozici otevřeme," dodala Rybová.

Nová expozice o geologii byla vybudována ve zrekonstruovaných prostorách muzea, už od počátku ji však provázela řada potíží. Stavební firma předala expozici nejprve s třiapůlměsíčním zpožděním. Kvůli nefunkční audiotechnice se však prostory návštěvníkům dosud otevřít nepodařilo.

Vedení kraje už dříve avizovalo, že po stavební firmě Horstav, která zakázku na vybudování expozice vyhrála, bude požadovat podle smlouvy sankci. Už na podzim činila podle hejtmanova náměstka Radovana Rašťáka více než tři miliony korun. Podle mluvčí kraje se bude otázka penále řešit zřejmě během května. Zástupci Horstavu však pochybení ze své strany už dříve odmítli. Jednatel společnosti Michal Horák řekl, že v projektu nebyly vyjasněny technické parametry zvuku a všechno se projektovalo a vyvíjelo za provozu.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?