Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Spirála času Země. Jesenické muzeum otevře expozici o geologii

Dlouhé stráně (Jesenicko) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouhé stráně (Jesenicko) | foto: archiv

JESENÍK Očekávaná nová expozice o geologii ve Vlastivědném muzeu Jesenicka by se měla se zhruba ročním zpožděním otevřít veřejnosti. Olomoucký kraj uvolnil peníze na vyřešení problémů s audiotechnikou, kvůli které se její otevření už řadu měsíců odkládá. Vybudování expozice Spirála času Země stálo sedm milionů korun.

Návštěvníci měli do jejích prostor zavítat už loni v červnu. Stavební firma, která zakázku vyhrála, však nebyla schopna problémy vyřešit. Už loni vyčíslila ředitelka ztrátu na tržbách ve výši půl milionu korun.

"Krajská rada schválila provedení akustických úprav prostoru expozice. Konkrétně se jedná o pohltivý akustický strop v hlavní části expozice a akustický obklad výstavní stěny u projekce 3D mappingu. Tyto úpravy budou stát zhruba 280.000 korun a předpokládáme, že expozice bude otevřena v polovině června," řekla ČTK mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Vznik a vývoj Země

Nová expozice provede návštěvníky po spirále zachycující vznik a vývoj Země a zároveň geomorfologický vývoj Jesenicka. Součástí expozice mají být filmy, dokumenty BBC, fotografie, sbírkové předměty a modely. Nechybí ani videomapping, který využívá projekci ve volném prostoru. Návštěvníky má expozicí provázet hlas Arnošta Goldflama. Podle ředitelky jde o poslední ze stálých expozic, kterou chtělo muzeum zrekonstruovat.

Vedení muzea krok kraje přivítalo. "Určitě je to pro nás dobrá zpráva, že to kraj schválil. Akustické úpravy jsou důležité proto, aby byl funkční audioprůvodce. Zvuk jde v kuželu a neměl by se prolínat, což se teď děje," řekla ČTK ředitelka jesenického muzea Veronika Rybová. Podle něj jsou v této fázi akustické úpravy specifická záležitost, a vybrat by se proto měla firma, která se tím zabývá. "I kdyby nastal katastrofický scénář, ve druhé polovině června expozici otevřeme," dodala Rybová.

Nová expozice o geologii byla vybudována ve zrekonstruovaných prostorách muzea, už od počátku ji však provázela řada potíží. Stavební firma předala expozici nejprve s třiapůlměsíčním zpožděním. Kvůli nefunkční audiotechnice se však prostory návštěvníkům dosud otevřít nepodařilo.

Vedení kraje už dříve avizovalo, že po stavební firmě Horstav, která zakázku na vybudování expozice vyhrála, bude požadovat podle smlouvy sankci. Už na podzim činila podle hejtmanova náměstka Radovana Rašťáka více než tři miliony korun. Podle mluvčí kraje se bude otázka penále řešit zřejmě během května. Zástupci Horstavu však pochybení ze své strany už dříve odmítli. Jednatel společnosti Michal Horák řekl, že v projektu nebyly vyjasněny technické parametry zvuku a všechno se projektovalo a vyvíjelo za provozu.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...