14. března 2012 16:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Jihokorejský vědec chce s Rusy klonovat mamuta

Mamut (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mamut (ilustrační foto) | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

SOUL Jihokorejští a ruští vědci podepsali dohodu o společném výzkumu, jehož cílem je naklonovat mamuta, který vyhynul před zhruba 10.000 let. Projektu se účastní i kontroverzní jihokorejský vědec Hwang U-sok, který v minulosti při své vědecké práci podváděl.

Myšlenka naklonovat mamuta vznikla, když v důsledku globálního oteplování roztál permafrost na Sibiři a odhalil pozůstatky tohoto prehistorického zvířete.

Zdiskreditovaný vědec a podvodné klonování

Jihokorejský vědec Hwang U-sok vyvolal mohutný skandál v mezinárodní vědecké komunitě v roce 2005, kdy se ukázalo, že jeho tvrzení o úspěšném naklonování lidských kmenových buněk bylo podvodné. Vědec totiž výsledky práce na lidských embryích zfalšoval. Kvůli podvodu byl Hwang vyloučen z univerzity, na níž pracoval, a v roce 2006 začalo soudní řízení, v němž byl tento muž uctívaný kdysi jako jihokorejský národní hrdina obžalován z podvodu a zpronevěry dotací. Do vězení nakonec nešel.

Dohodu podepsal Vasilij Vasiljev, prorektor Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku (Sašská autonomní republika) na Sibiři a zmíněný jihokorejský vědec Hwang U-sok z výzkumné biotechnologické nadace Sooam.

Nadace Sooam uvedla, že je připravena zahájit práci již letos, pokud jí Severovýchodní federální univerzita pošle vzorky.

"Prvotním a nejtěžším úkolem je obnovit buňky mamuta," řekl agentuře AFP vědec jihokorejské nadace Hwang In-song. Jeho kolegové se budou snažit najít dobře zachovalou tkáň s nepoškozeným genomem.

"Nahrazením jádra vajíčka slona jádrem buňky z těla mamuta (například z kůže, kostí, krve či vnitřních orgánů) bude možné vyprodukovat embrya s mamutí DNA. Ta pak budou přenesena do dělohy samice slona indického," dodal Hwang In-song.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Úspěchy Hwangova týmu při klonování zvířat naopak nezávislí experti potvrdili. K těmto úspěchům patří i fakt, že Hwang se v roce 2005 stal prvním vědcem, kterému se podařilo naklonovat psa. Jihokorejští experti úspěšně naklonovali i krávu, kočku, prase či vlka.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.