Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jižní Korea odstupuje od plánu lovit velryby pro vědecké účely

Velryba - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velryba - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

SOUL Jižní Korea prý hodlá ustoupit od plánů na lov velryb pro vědecké účely, které oznámila začátkem tohoto měsíce na zasedání Mezinárodní velrybářské komise v Panamě. Výzkum těchto mořských savců prý zintenzivní, aniž by je zabíjela. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí prezidentské kanceláře v Soulu.

Obrat údajně vyvolalo světové veřejné mínění a tlak mezinárodního společenství. Všeobecně totiž panuje obava, že termín "vědecký lov velryb" je jen zástěrou pro komerční výlov.

Lov velryb

Lov velryb pro komerční účely je ve světě od roku 1986 zakázán moratoriem IWC. Japonsku ale byla udělena výjimka, která místním rybářům dovoluje zabít každoročně několik stovek velryb pro vědecké účely. Loví se v japonských pobřežních vodách a ve vodách Antarktidy. Maso usmrcených zvířat se v Japonsku prodává na jídlo.

 Jižní Korea však nyní musí zprávu o svých záměrech ještě dokončit a předložit Mezinárodní velrybářské komisi.

Jihokorejský deník Čoson ilbo podle agentury DPA referoval, že ministerstvo pro rybářství plán na lov velryb předneslo v Panamě "bez dohody s dalšími ministerstvy nebo s kanceláří předsedy vlády", za což bylo také následně interně kritizováno.

Plejtvák malý (Balaenoptera acutorostrata), jehož lov jihokorejské ministerstvo rybářství chtělo vyhlásit, podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) patří mezi ohrožené druhy.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!