Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jsou geneticky upravené potraviny hrozba, nebo lék?

Potraviny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny. | foto: Shutterstock

Potraviny z geneticky upravených plodin jsou už řadu let realitou, ale jde o realitu, která v mnoha lidech stále vzbouzí silné emoce.

Za genetické ovlivňování lze považovat i křížení domácích zvířat nebo šlechtění nových či výnosnějších odrůd ovoce a zeleniny. To lidé dělají už tisíce let a s ohromujícími výsledky. Stačí se podívat na rozdíl mezi původní kukuřicí a kukuřicí jak jí známe dnes.

Geneticky upravené potraviny jsou ale ty, které vznikly umělým přidáním cizího genu. Cílem takového vývoje je zajistit jim například větší odolnost proti škůdcům, nebo proti nepříznivému klimatu.

Poprvé si tuto technologii vyzkoušeli vědci v roce 1983, kdy byl přidáním nového genu pozměněn tabákovník. Brzy následovala první geneticky upravená plodina schválená pro běžnou konzumaci. Stala se jí rajčata Flavr Savr. A ačkoli nebyla na trhu příliš úspěšná, počet geneticky upravených plodin začal rychle narůstat.

Více se o geneticky modifikovaných potravinách dozvíte ve videu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.