Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jubileum muže, který nám přiblížil podmořský život

Jacques-Yves Cousteau | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jacques-Yves Cousteau | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Před 100 lety, 11. června 1910, se v Saint André de Cubzac ve francouzském departementu Gironde narodil oceánograf a velký popularizátor podmořského života Jacques-Yves Cousteau.

Jeden z nejslavnějších a nejoblíbenějších Francouzů natočil 120 přírodovědných snímků a napsal přes 50 knih. V nich se odrážel jeho zájem o ekologii a ochranu přírody. V 70. letech se podílel na takzvaném Modrém plánu na záchranu Středozemního moře a rovněž založil nadaci Cousteau Society, která se soustřeďuje na ekologické problémy.

"Mým snem vždycky bylo dívat se na svět klíčovou dírkou, pozorovat přírodu kolem sebe a odhalovat její tajemství," prohlásil jednou Cousteau. Na výpravy za poznáním vyjížděl s výzkumnou lodí Calypso. "Svět ticha" dokumentoval podmořskou kamerou a zprostředkoval jej milionům diváků po celém světě.

Jeho nejslavnějším filmem byl právě "Svět ticha", který o podmořském životě natočil v roce 1956 spolu s režisérem Louisem Mallem a za nějž dostal Zlatou palmu v Cannes.

"Kapitán Cousteau" vystudoval námořní učiliště a do roku 1957 sloužil ve francouzském námořnictvu. Byl nositelem celé řady vyznamenání. Za nápravu věcí lidských byl roku 1996 oceněn i Nadací J. A. Komenského. Měl čtyři děti ze dvou manželství. Zemřel 25. června 1997.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?