Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

K asteroidu a zase zpátky: sonda Hajabusa přivezla unikátní vzorek horniny

Japonská sonda Hajabusa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská sonda Hajabusa | foto: ČTK

TOKIO Po sedmileté pouti se letos vrátila k Zemi japonská sonda Hajabusa (Sokol), která navštívila asteroid Itokawa. Návratové pouzdro přistálo 13. června v australské poušti.

Potvrzení, že byla vesmírná mise úspěšná, ale přišlo teprve v polovině listopadu. Tehdy zástupci japonské kosmické agentury JAXA oznámili, že některá zrnka zachycená ve speciálním lapači skutečně pochází z asteroidu.

Sondu totiž po celou dobu mise provázely potíže.
Startovala v květnu 2003, na asteroidu přistála o dva roky později. Návrat na Zemi ale musel být kvůli technickým problémům o dva roky odložen.

Komplikace vyvrcholily právě v nejméně vhodnou chvíli: během manévru u asteroidu, kdy měla sonda vystřelit projektil, který zvíří prach na jeho povrchu. Samotná sonda pak na povrchu Itokawy přistála a měla zvířený prach zachytit do pouzdra. Jenže projektil se zřejmě vůbec neuvolnil.

Vědci doufali, že do lapače zabloudilo alespoň pár zrnek zvířených samotnou sondou. Už v září bylo zřejmé, že pouzdro skutečně "něco" obsahuje, nebylo ale jisté, zda nejde o kontaminaci ze Země.

Částice asteroidu, jež přivezla sonda Hajabusa na Zemi

Modré šipky označují úlomky hliníku z pouzdra, červené šipky ukazují na částice pocházející z asteroidu Itokawa.

"Zatím jsme objevili pár zrnek viditelných pouhým okem a několik desítek mikroskopických zrnek. Většina pravděpodobně bude pocházet ze Země, ale doufáme, že alespoň některé z nich sonda přivezla z Itokawy," uvedl ředitel letů JAXA Kawaguči Juničiro v září během Mezinárodního astronautického kongresu v Praze.

Další objevy a události v roce 2010 ve vědě

V listopadu to JAXA oficiálně potvrdila. Oznámila, že podle analýz provedených pomocí elektronového mikroskopu se zhruba 1500 nepatrných prachových částic zcela liší od látek, které se nacházejí na Zemi. Podle všeho tedy japonský Sokol opravdu přivezl materiál z více než 300 milionů kilometrů vzdáleného tělesa.

Jde o vzorky ze čtvrtého kosmického tělesa. V 60. letech mise Apollo a ruská Luna na Zemi dopravily měsíční horninu, sonda Genesis v roce 2004 navdory velmi tvrdému přistání přivezla částice slunečního větru a roku 2006 se vrátila sonda Stardust s prachem z komety Wild 2.

Rok 2010 v obrazech

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...