Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

K čemu všemu může sloužit USB?

K USB můžete připojit opravdu netradiční příslušenství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K USB můžete připojit opravdu netradiční příslušenství. | foto: Reprofoto

Kromě standardních periferií jako myši a klávesnice anebo nejrůznější externí paměťová zařízení či tiskárny můžete k USB portu připojit i mnoho dalšího. Některé příslušenství, jakkoli se na první pohled mohou zdát šílené, si určitě najdou své příznivce.

Cesta USB (Universal Serial Bus) do našich počítačů nebyla jednoduchá. Ačkoli sdružení firem, které se pokoušelo nahradit nevyhovující sériové a paralelní porty vzniklo již v roce 1994 a první specifikaci uvolnilo v roce 1996, na opravdové rozšíření si tento způsob připojení periferií musel ještě dva roky počkat. A možná by čekal déle, kdyby Apple nepřišlo s novým iMacem vybaveným pouze USB porty.

Na přelomu tisíciletí pak spatřila světlo světa specifikace 2.0, která přinesla vyšší přenosové rychlosti, což pomohlo šíření připojení i na datově náročnější procesy. Hvězda USB stoupala vzhůru a zanedlouho se stala široce využívaným standardem pro připojování periferií.

Vývoj však kráčí mílovými kroky kupředu. Už nyní se připravuje další verze. Hlavním přínosem, který 3.0 přinese oproti v současnosti používané specifikaci je nárůst přenosové rychlosti. Ta by měla dosahovat až desetinásobku aktuálních rychlostí, což znamená 4,8 Gb/s (600 MB/s). Nezanedbatelná má být i nižší spotřeba. To vše při zachování zpětné kompatibility. Specifikace by měla být hotova v půli roku 2008.

Cokoli chcete
Kromě standardních periferií jako zmiňované myši a klávesnice anebo nejrůznější externí paměťová zařízení či tiskárny můžete k USB portu připojit i mnoho dalšího. Některé příslušenství, jakkoli se na první pohled mohou zdát šílená, si určitě najdou své příznivce.

USB papuče

Panující roční období přímo vyzývá k tomu, abychom začali tím, jak se prostřednictvím USB portu zahřát. Zřejmě nejoriginálnější možnost skýtají USB papuče. Ty se na první pohled nijak neliší od těch klasických – velké huňaté boty, ze kterých však čouhá drátek s vypínačem zakončený USB koncovkou. Tušíte správně, elektrický proud z počítače se v nich přeměňuje na teplo, které pomáhá přežít pobyt ve špatně vytápěných místnostech. Menší nevýhodu je však nižší výdrž baterií, pokud bačkory používáte s notebookem.

USB rukavice

USB podšálek

Na stejném principu fungují i vyhřívané rukavice (bez konečků prstů, abyste mohli pohodlně psát) anebo podložky pod hrnečky, které udrží nápoj teplý po delší dobu. Vždy je však třeba mít na paměti, že tato energeticky náročná zařízení je potřeba připojovat přímo k USB portu a nikoli k pasivnímu rozbočovači.

USB lednička

Správně zvolen příslušenství nám může pomoci přežít i horké dny. Nějaký jednoduchý větráček není nikterak originální nápad, ale mini-lednička, která dokáže udržovat teplotu nápoje pod deseti stupni celsia vypadá daleko zajímavěji.

USB aromalampa

Pohodu při práci s počítačem dokáže dodat i taková USB aromalampička. Stačí ji jen připojit a nakapat dovnitř pár kapek vonného oleje. Stejně tak může k té správné náladě přispět, pokud budete mít kolem počítače řádně uklizeno a to včetně těch nejskrytějších záhybů klávesnice. Použití běžného vysavače by bylo jako jít s kanónem na vrabce, ale takový USB vysavač to zvládne s mnohem větší elegancí.

USB vysavač

USB AA baterie

Možná se vám mohou zdát výše popsané pomůcky jako takové roztomilé avšak v praxi jen špatně použitelné hračky. Proto svou krátkou exkurzi po roztodivném světě příslušenství pro USB zakončíme něčím nezpochybnitelně užitečným. Tyto AA baterie vypadají na první pohled jako normální, po odklopení hlavičky se však ukáže USB koncovka, která slouží k dobíjení vestavěného akumulátoru. Baterie tak lze opakovaně nabíjet bez dalšího zvláštního příslušenství.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...