Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

K návrhu reformy VŠ mají univerzity 30 zásadních připomínek

Studentka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA K ministerskému návrhu reformy vysokých škol mají univerzity zhruba 30 zásadních připomínek, chtějí v něm víc zdůraznit například odpovědnost školy za kvalitu. Novinářům to po jednání řekli zástupci Rady vysokých škol s tím, že není jasný ani rozdíl mezi rozdělením škol na akademické a výzkumné.

Ministerstvo původně plánovalo, že materiál připravovaný řadu let by mohl jít na vládu v květnu, nyní je ale i projednávání v rámci vysokých škol naplánováno až na červen.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je téměř jisté, že některé ty připomínky zůstanou ze strany ministerstva školství nezapracovány," nechal se slyšet předseda rady Jakub Fischer. K vysokoškolské novele vznesly univerzity kolem 150 připomínek, 20 až 30 jich přitom bylo závažných.

Školy se chtějí například zapojit do schvalování odborníků pro nově vzniklou Národní akreditační agenturu. Tito experti by podle nich navíc měli mít mandát na omezenou dobu. Vyřešit by se měla i odpovědnost členů agentury za přijatá rozhodnutí. Zároveň chtějí, aby byla v novele zdůrazněna odpovědnost škol za kvalitu.

"Ale zároveň aby jim byla přiznána vysoká míra autonomie, akademických svobod a důvěryhodnosti," uvedla rada.  Nově by měly být školy rozděleny podle typu vzdělání na výzkumné, akademické a profesní. Zástupci rady ale uvedli, že rozdíl mezi akademickým a výzkumným typem není příliš jasný.

Univerzity chtějí také upřesnit některá ustanovení ohledně takzvaného kontraktového financování. V rámci něj by školy měly mít od státu garantovanou určitou částku na několik let dopředu, mělo by jim to usnadnit plánování investic.

Konečné stanovisko k návrhu novely řeknou zástupci univerzit na sněmu 20. června. Návrhy reformy, které v minulých letech ministerstvo školství představilo, zatím akademici pokaždé odmítli.

,
Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROTECHNIK – BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč