Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

K opravným maturitám půjde 23 tisíc studentů

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA K podzimním opravným maturitám půjde přes 23 000 studentů, více než polovina z nich kvůli písemce z češtiny. Sdělili to zástupci centra pro přípravu maturit Cermat s tím, že z celkových 8143 žádostí o přezkum jich zatím zpracovali 8093 a stížnosti uznali v 539 případech.

Vyřizování žádostí ještě není definitivně ukončeno, podle mluvčího Cermatu Petra Habáně už ale nyní přicházejí odvolání jen zřídka. Maturitu na jaře skládalo 93 000 žáků.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejčastěji budou studenti opakovat sloh z češtiny v základní úrovni, písemku si v září napíše 12 496 maturantů. Přes 9300 žáků si pak zopakuje test z matematiky v základní verzi. Celkem budou studenti na podzim skládat více než 53 000 zkoušek. Někteří z nich totiž propadli ve více částech zkoušky, někteří zase skládají v září celou maturitu poprvé, protože na jaře z nejrůznějších důvodů nemohli.

Právě písemka z češtiny patřila k nejvíce kritizované části letošní maturity, ze slohu v mnoha případech propadli i premianti. Práce totiž hodnotili externí pracovníci Cermatu podle předem nastavených kritérií, podle některých studentů a kantorů ale bylo hodnocení nejasné a neobjektivní. Ministr školství Petr Fiala se proto na doporučení odborníků rozhodl, že od příštího roku budou slohy hodnotit opět učitelé na školách.

Státní maturity

Kvůli problémům s maturitami odvolal ministr někdejšího ředitele centra a zadal finanční audit maturit. Skupina odborníků mu pak doporučila, aby od příštího roku byla maturita jen v jedné úrovni. Díky tomu a dalším změnám by se měly ušetřit desítky milionů korun. Letošní ročník zkoušek vyjde na zhruba 207 milionů korun.

Právě kvůli slohu se odvolávala většina maturantů. Z těch, co nebyli spokojeni se známkou z testu, bylo nejvíc odvolání kvůli testu z matematiky v lehčí variantě. Ani matematika se letos neobešla bez problémů. Test v náročnější verzi se ukázal jako příliš obtížný a hodnocení se muselo zpětně zmírňovat.

"Už nyní je na facebookovém profilu Udělám maturitu k dispozici stručný průvodce, který obsahuje důležité zásady týkající se konání zkoušky v opravném termínu. Zhruba v polovině srpna zveřejníme na webových stránkách www.novamaturita a Facebooku jednoduchý návod, na co se zaměřit při samotném průběhu zkoušky, zejména písemné práce z češtiny," uvedl pověřený šéf Cermatu Jiří Zíka.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!