Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

První soukromá vesmírná loď nepoletí, raketa se neodlepila

Z kosmodromu odstartuje raketa Falcon 9 SpaceX, která vynese na oběžnou dráhu kolem Země modul Dragon.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z kosmodromu odstartuje raketa Falcon 9 SpaceX, která vynese na oběžnou dráhu kolem Země modul Dragon. | foto: ČTK

MYS CANAVERAL K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) měla v sobotu po několika odkladech zamířit první soukromá vesmírná loď. Z kosmodromu na mysu Canaveral na Floridě by bývala odstarovala raketa Falcon 9 společnosti Space Explorations Technologies (SpaceX), která měla vynést na oběžnou dráhu kolem Země modul Dragon.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánoval Dragon využívat pro pravidelné zásobování stanice v případě, že modul uspěje v testech ve vesmíru a úspěšně se s ISS spojí.

K tomu ovšem nedošlo. Podle serveru iDnes.cz nic do poslední chvíle nenasvědčovalo tomu, že je s raketou něco v nepořádku, na konci odpočítávání se ovšem neodlepila od Země. Podle NASA první získané údaje ukazují, že v jednom z motorů rakety byl příliš vysoký tlak. Palubní počítač proto z bezpečnostních důvodů přerušil startovací proces.

Cesta Dragonu k ISS byla v minulosti odložena už několikrát. Společnost SpaceX tyto odklady zdůvodňovala nutností dodatečných kontrol vesmírného modulu.

Let Dragonu k ISS měl trvat podle serveru Space.com čtyři dny. Doba je o něco delší než u ruských zásobovacích lodí Progress, což je ale dáno i naplánovanými testy Dragonu. Soukromá kosmická loď měla vyzkoušet přibližovací manévr ke stanici a prokázat schopnost kdykoli tento manévr z bezpečnostních důvodů přerušit. Dragona také čekal oblet ISS ve vzdálenosti jen 2,5 kilometru.

ČTĚTE TAKÉ:


Bylo naplánováno, že pokud by Dragon při pokusných manévrech z nějakého důvodu selhal, NASA misi přeruší a vesmírný modul se vrátí na Zemi. Odborníci z NASA by pak společně s techniky SpaceX hledali příčiny chyby a spojení soukromé lodi s ISS by se odehrálo při příštím zkušebním letu.

Pokud by však Dragon fungovat podle plánu, čtvrtý den letu by se měl přiblížit na deset metrů ke stanici. Zde ho měli uchopit astronauti robotickou paží a připojí ho k modulu Harmony. Dragon totiž nemá počítačové vybavení, které by umožňovalo automatické spojení se stanicí.

Astronauti Donald Pettit a André Kuipers, kteří mají robotickou paži řídit, už zachycení modulu nacvičovali. "Je skvělé být součástí toho všeho a moc se na to těším," uvedl Kuipers. "Je to začátek nové éry," dodal.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ve chvíli, kdyby Dragon u stanice zakotvil, astronauti by z něj vyložili zásilku zhruba půl tuny potravin, oblečení a počítačového vybavení ze Země. Nic z toho, co by měl Dragon na palubě, však není pro chod ISS nezbytné.

Dragon měl být k ISS připojen 18 dní. Poté by ho astronauti naplnili asi 700 kilogramy nákladu, který pošlou zpět na Zemi. Následovalo by odpojení vesmírné lodi od stanice, a to opět za pomoci robotické paže. Dragon by pak využil zbývající palivo k brzdicímu manévru, který by ho vrátil zpět do atmosféry. Přistál by na padácích do Tichého oceánu.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....