Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kaktusy pomohou čistit vodu v rozvojových zemích

Opuncie mexická | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opuncie mexická | foto: Shutterstock

TAMPA,USA Zapomeňte na drahá filtrační zařízení na čištění vody. Nejlepším způsobem, jak získat pitnou vodu, aspoň v rozvojových zemích, je uvařit v ní kus kaktusu. Tvrdí to Norma Alcantarová z Univerzity jižní Floridy v Tampě na webových stránkách časopisu New Scientist.

"Mnoho zařízení pro čištění vody, která se nakoupí do rozvojových zemí, zůstává nevyužito, protože lidé nevědí, jak je používat a starat se o ně," tvrdí vědkyně. Proto se spolu s kolegy rozhodla prozkoumat vlastnosti kaktusu opuncie mexické (Opuntia ficus-indica), který místní komunity v Mexiku v 19. století používaly k čištění vody.

Vědci z kaktusu extrahovali rostlinný sliz - lepkavou hmotu, v níž rostlina uchovává zásoby vody. Sliz smíchali s vodou, do níž přidali buď hlínu nebo bakterii Bacillus cereus, která žije v půdě a u lidí může způsobovat zažívací potíže. Zjistili, že sliz funguje jako tzv. vločkovací činidlo: způsobí, že se částečky hlíny spojí ve větší celky a klesají ke dnu.

Podobně se shlukují a usazují také bakterie, takže se jich z vodního sloupce odstraní až 98 procent. Výsledky experimentu zveřejnila Norma Alcantarová v časopise Environmental Science and Technology. Nyní chce účinky rostlinného slizu z opuncie otestovat také na přirozeně znečištěné vodě.

Autorka studie se domnívá, že by k vyčištění vody do pitné podoby stačilo uvařit v ní plátek kaktusu. Během varu se z rostliny uvolní potřebný sliz a zároveň se většina mikroorganismů zabije vysokou teplotou.

"Opuncie roste po celém světě a pro obyvatele rozvojových zemí by se mohla stát přirozenějším a přijatelnějším způsobem čištění vody než moderní technologie," tvrdí Alcantarová.

Chemik Colin Horwitz, odborník na čištění vody ze společnosti GreenOx v Pittsburghu, ale varuje před přílišným optimismem: "Pořád zbývá vyřešit řadu otázek, například kolik půdy a vody by bylo zapotřebí k pěstování kaktusů, pokud by se měly začít ve větší míře využívat k čištění. Nemluvě o tom, že nevíme, jak budou mít lidé jistotu, že se všechny bakterie z vody skutečně odstranily," říká Horwitz.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA TESTOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč