1. října 2010 9:37 Lidovky.cz > Relax > Věda

Kaloňové si užívají orální sex, zjistili vědci a získali žertovnou Nobelovku

Kaloňové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaloňové | foto: Shutterstock

CAMBRIDGE Objev optimální metody pro sběr velrybího hlenu či vědecké zdokumentování orálního sexu u kaloňů patří mezi výzkumy, které obdržely letošní žertovné Nobelovy ceny známé jako Ig Nobel Prizes. Již podvacáté se letos udělovaly v areálu Harvardovy univerzity.

Pravidelně oceňují vědecké projekty, které "nelze reprodukovat a které by ani reprodukovány být neměly".

Mezi deseti oceněnými byl i výzkum, který přinesl neotřesitelný důkaz, že nadávky skutečně přinášejí úlevu. Žertovnou Nobelovu cenu za mír za něj si přijel stejně jako další ocenění osobně převzít psycholog Richard Stephens z anglické Keelské univerzity. Ceně se nebrání. "Myslím, že je to forma uznání. Neměl jsem žádné pochybnosti o tom ji přijmout," řekl vědec, jenž přišel na to, že nadávky dokážou zmenšit pocit bolesti.

Richard Stephens se žertovnou Nobelovu cenu míru.

Stranou nezůstal ani podobně průlomový objev Lianne Parkinové a jejích kolegů z novozélandské Otažské univerzity. Přišli na to, že lidé na ledu a náledí padají a kloužou mnohem méně často, když si přes boty natáhnou ponožky, a získali cenu za fyziku.

Sbírání velrybích hlenů pomocí Petriho misek
Cenu za nejlepší inženýrství pak obdrželo zdokonalení metody pro sběr velrybího hlenu. Převzali ji zástupci Londýnské zoologické společnosti, kteří přišli na to, jak využít dálkově ovládanou helikoptéru s Petriho miskami přidělanými na její spodek ke sběru hlenu, který je potřeba k výzkumu chorob těchto savců. "Vědci se dokážou brát až příliš vážně," podotkla Karin Acevedová-Whitehouseová ze společnosti, které se naopak ocenění nijak nedotklo.

Orální sex kaloňů
Ze zvířecí říše pocházel i další oceněný výzkum. Skupina čínských vědců spolu s jedním anglickým kolegou přišla na to, že si kaloňové dopřávají orální sex. "Naše pozorování jako první prokázala pravidelnou felaci u jiných dospělých zvířat, než jsou lidé," uvedl vědci ve své studii. Cena za biologii je v takovém případě nemohla minout.

Žertovná Nobelova cena.

Podobně jako v loňském roce ocenění neuniklo finančníkům. Zatímco v roce 2009 cenu za ekonomii obdrželi manažeři islandských bank, kteří ukázali, "jak se z maličkých bank mohou stát obrovské banky a pak zase maličké", letos štafetu převzali jejich kolegové z firem Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merrill Lynch a Magnetar. Pořadatele zaujali "tvorbou a propagací nových způsobů, jak investovat peníze".

Ceny uděluje časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravděpodobného výzkumu). Letos pořadatelé vybírali ze 7000 nominací rozdělených do deseti kategorií.

Přehled oceněných

INŽENÝRSTVÍ - Karina Acevedová-Whitehouseová, Agnes Rochová-Gosselinová a Diane Gendronová za vývoj metody sběru velrybího hlenu pomocí dálkově ovládané helikoptéry.

MEDICÍNA - Simon Rietveld a Ilja van Beest z Tilburgské univerzity za průzkum léčby astmatu pomocí horské dráhy.

DOPRAVNÍ PLÁNOVÁNÍ - Tošijuki Nakagaki a jeho kolegové z univerzity v japonském Hakodate za využití mikroorganismu zvaného hlenky při hledání optimálních cest pro železnici.

FYZIKA - Lianne Parkinová, Sheilla Williamsová a Patricia Priestová z novozélandské Otažské univerzity za důkaz, že ponožky navlečené přes boty pomáhají zabránit uklouznutí na ledu.

MÍR - Richard Stephens, John Atkins a Andrew Kingston z Keelské univerzity za potvrzení toho, že nadávky přinášejí úlevu od bolesti.

VEŘEJNÉ ZDRAVÍ - Manuel Barbeito, Charles Mathews a Larry Taylor z vojenského institutu Fort Detrick v Marylandu za důkaz, že mikrobi se více drží vousatých vědců.

EKONOMIE - šéfové firem Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merrill Lynch a Magnetar za vytvoření a propagaci nových způsobů investování, které maximalizují finanční zisk a minimalizují finanční riziko.

CHEMIE - Eric Adams z Massachusettského technologického institutu, Scott Socolofsky z Texaské zemědělské a technické univerzity a Stephen Masutani z Havajské univerzity, kteří vyvrátili starý názor, že se ropa nemísí s vodou.

MANAGEMENT - Alessandro Pluchino, Andrea Rapisarda a Cesare Garofalo z Katánské univerzity, kteří matematicky prokázali, že organizace jsou efektivnější, pokud zaměstnance povyšují náhodně.

BIOLOGIE - Li-piao Čang a jeho kolegové z Entomologického ústavu provincie Kuang-tung a Gareth Jones z Bristolské univerzity za vědecké zdokumentování orálního sexu u kaloňů.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!