Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Karolinum slaví 665. výročí založení. Na prohlídku přišly tisíce lidí

Sídlo UK si při dni otevřených dveří prohlédlo na 5000 lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo UK si při dni otevřených dveří prohlédlo na 5000 lidí | foto: ČTK

PRAHA Téměř 5000 lidí si o víkendu prohlédlo historické prostory Karolina. Univerzita Karlova je otevřela pro veřejnost na oslavu 665. výročí svého založení. Naposledy mohli lidé zavítat do univerzitního sídla před pěti lety, kdy byl o jeho prohlídku obdobný zájem. Sdělil to mluvčí UK Václav Hájek.

Sídlo nejstarší univerzity se zájemcům představilo podle Hájka v celé své kráse, včetně reprezentačních a zasedacích místností. Nahlédnout mohli například do císařského sálu, vlasteneckého sálu a velké auly. Lákadlem byly i vystavené univerzitní insignie - žezlo rektora a jednotlivých fakult, uvedl mluvčí.

Univerzita Karlova se veřejnosti otevřela u příležitosti 665. výročí svého založení.

Univerzita Karlova se veřejnosti otevřela u příležitosti 665. výročí svého založení.

Zájemci se podívali i do románsko-gotického sklepení, kde podle Hájka obdivovali unikátní románskou studnu, která je zároveň jednou z nejstarších v Praze.

Návštěvníkům Karolina byli po celou dobu k dispozici pracovníci ústavu dějin a archivu UK, kteří zodpovídali jejich dotazy. "Nejčastější dotazy se týkaly například univerzitních symbolů, motivů, vyvedených na goblénu ve velké aule, zajímala je ale také hloubka románské studny, původní účely reprezentativních prostor a další," uvedl mluvčí.

Dveře Karolina byly otevřeny oba víkendové dny od 10:00 do 16:00. Prohlídka byla umožněna všem, kteří ještě v 16:00 obětavě čekali navzdory chladnému počasí ve frontě, dodal Hájek.

,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Najdete na Lidovky.cz