Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kavalíři z Pochybné zátoky

Delfín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Delfín. | foto: Reprofoto

PRAHA Jen na jediném místě na světě se delfíni skákaví naučili ke svým samičkám chovat slušně. Vědci zjistili proč.

Delfíni skákaví si s námluvami hlavy obvykle nelámou. Nejzdatnější samec si to vyřídí s ostatními nápadníky a spáří se s vyhlédnutou říjnou samicí. Samička nemá na výběr. Samci se v soupeření o samice nespoléhají jen na vlastní síly. Uzavírají dlouhodobá pevná spojenectví a přechodné pakty. Několik málo samců si navzájem pomáhá v tzv. alianci. Tyto skupinky pak uzavírají dočasné svazky, tzv. koalice, s jinými aliancemi samců.
Složitost vztahů mezi delfíními samci nemá v přírodě obdoby. Podobně komplikovaným předivem vztahů je propojena jen lidská společnost. Hlavním úkolem aliancí a koalic delfínů je boj s jinými aliancemi a koalicemi. Výhrou je páření s říjnou samicí. O tu se samci z vítězné aliance podělí.

Delfíni si při podobných zápoleních neberou servítky. Nedílnou součástí boje je i zabíjení mláďat, která zplodili samci z cizích aliancí a koalic. Samice, která přišla o mládě, je záhy schopná znovu zabřeznout a to dává vrahům mláděte šanci na zplození jejich vlastního potomka. Sledování z Pochybné zátoky v novozélandském Fiordlandu odhalila mezi tamějšími delfíny skákavými vztahy, které staví stávající představu o společenském životě těchto kytovců na hlavu. V zátoce žije poměrně malá populace delfínů čítající něco málo přes šedesát zvířat, z toho 29 dospělých samců a 23 dospělých samic. Zdálo by se, že v tak malé populaci musí být boj samců o samice vyhnán do krajnosti. Přesto zoolog David Lusseau pracující na novozélandské University of Otago a kanadské Dalhousie University neviděl ani jednou přímé soupeření samců o přízeň samic. Samci z Pochybné zátoky nenutí samice k páření a zabíjení mláďat je tu neznámým jevem.

Podle současných teorií nemají samci z Pochybné zátoky žádný důvod k uzavírání koalic a aliancí. Přesto tu samci tato spojenectví uzavírají stejně jako kdekoli jinde. K čemu je jim to dobré?

Překvapivou odpověď na tyto otázky přináší studie Davida Lusseaua zveřejněná v prestižním vědeckém časopise PLoS ONE. Samce z Pochybné zátoky lze rozdělit na základě nejčastěji uzavíraných aliancí a koalic do tří skupin.

Jednu „vede“ samec přezdívaný Web, druhá se shromáždila kolem samce Jonaha a třetí je označována kódem samce PL. Uvnitř skupin vládne relativní mír, ale členové různých aliancí si navzájem nic nedarují. Výsledkem je situace, kdy Jonahova skupina tráví ve srovnání s ostatními „pánskými kluby“ mnohem více času se samicemi, jež jsou v říji. Jonaha a jeho spojence lze také častěji vidět ve společnosti samic, které porodily mládě.

Samice z Pochybné zátoky si sice mohou vybírat, s kým se spáří, ale na výběr mají v drtivé většině jen Jonaha a jeho kumpány. Na jejich vztahy se skupinami vedenými samci PL a Webem platí úsloví „sejde z očí, sejde z mysli“.

Ti jsou z milostných her vyšachováni. Možná by se chtěli pomstít, ale ani k tomu jim Jonah a jeho druzi nedají žádnou šanci. V Pochybné zátoce se mláďata nezabíjejí možná i proto, že Jonahova skupina matky s malými mláďaty hlídá.

Mezi delfíny z Pochybné zátoky vše dokonale funguje, i když jsou tu vztahy běžných delfíních společenství postaveny na hlavu. Sarah Brosnanová z Emory University proto považuje Lusseauovu studii za převratnou: „Populace delfínů skákavých z Pochybné zátoky zřejmě přepíše učebnice,“ říká americká zooložka v komentáři pro PLoS ONE.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.