30. prosince 2010 11:49 Lidovky.cz > Relax > Věda

Každý člověk má v sobě pár genů z neandertálce

Rekonstrukce obličeje neandertálské dívky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekonstrukce obličeje neandertálské dívky | foto: Elizabeth MorganReprofoto

Vžitá představa, že Homo neanderthalensis je pouze naším vzdáleným příbuzným, padla začátkem května tohoto roku. Nové výzkumy zveřejněné tehdy v časopisu Science ukázaly, že se člověk s tímto druhem rodu Homo křížil a měl potomky.

Přibližně jedno až tři procenta genů má dnešní člověk stejných jako měl neandertálec. Tento závěr vyplynul z výzkumu, při kterém vědci přečetli šedesát procent všech genů neandertálce. Mezinárodní tým vedl švédský molekulární genetik Svante Pääbo z lipského Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii.

Přečíst tak velkou část DNA pocházející z doby před čtyřiceti tisíci lety se podařilo jen díky nejvyspělejším technologiím. Buňky z kosti tří neandertálských žen, ze kterých antropologové odebrali vzorky, totiž neobsahovaly kompletní dvojitou šroubovici, ale pouze krátké úseky genomu.

Tyto úlomky navíc "pošpinila" DNA různých bakterií, plísní a dalších mikroskopických organismů hodujících před desítkami tisíciletí na mrtvých tělech neandertálských žen.

Výsledky analýz porovnali antropologové se vzorky DNA pěti dnešních lidí. Konkrétně z jižní a západní Afriky, Papuy-Nové Guiney, Číny a Francie. Kritériem výběru byla co největší genetická rozdílnost.

Rok 2010 v obrazech

Srovnání ukázalo, že neandertálci se křížili s moderními lidmi. Zhruba jedno až čtyři procenta genomu dnešních lidí se totiž shoduje s dědičnou informací našich dávných příbuzných.

Anebo se stýkali pradávní předci neandertálce a člověka a společné geny pak zdědily oba druhy rodu Homo. Mnohé geny jsou totiž mnohem starší než 300 tisíc let a musely tedy vzniknout ještě před tím, než se vyvinuli Homo sapiens i neandertálci.

Další objevy a události roku 2010 ve vědě

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz