Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Každý člověk má v sobě pár genů z neandertálce

Rekonstrukce obličeje neandertálské dívky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekonstrukce obličeje neandertálské dívky | foto: Elizabeth MorganReprofoto

Vžitá představa, že Homo neanderthalensis je pouze naším vzdáleným příbuzným, padla začátkem května tohoto roku. Nové výzkumy zveřejněné tehdy v časopisu Science ukázaly, že se člověk s tímto druhem rodu Homo křížil a měl potomky.

Přibližně jedno až tři procenta genů má dnešní člověk stejných jako měl neandertálec. Tento závěr vyplynul z výzkumu, při kterém vědci přečetli šedesát procent všech genů neandertálce. Mezinárodní tým vedl švédský molekulární genetik Svante Pääbo z lipského Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii.

Přečíst tak velkou část DNA pocházející z doby před čtyřiceti tisíci lety se podařilo jen díky nejvyspělejším technologiím. Buňky z kosti tří neandertálských žen, ze kterých antropologové odebrali vzorky, totiž neobsahovaly kompletní dvojitou šroubovici, ale pouze krátké úseky genomu.

Tyto úlomky navíc "pošpinila" DNA různých bakterií, plísní a dalších mikroskopických organismů hodujících před desítkami tisíciletí na mrtvých tělech neandertálských žen.

Výsledky analýz porovnali antropologové se vzorky DNA pěti dnešních lidí. Konkrétně z jižní a západní Afriky, Papuy-Nové Guiney, Číny a Francie. Kritériem výběru byla co největší genetická rozdílnost.

Rok 2010 v obrazech

Srovnání ukázalo, že neandertálci se křížili s moderními lidmi. Zhruba jedno až čtyři procenta genomu dnešních lidí se totiž shoduje s dědičnou informací našich dávných příbuzných.

Anebo se stýkali pradávní předci neandertálce a člověka a společné geny pak zdědily oba druhy rodu Homo. Mnohé geny jsou totiž mnohem starší než 300 tisíc let a musely tedy vzniknout ještě před tím, než se vyvinuli Homo sapiens i neandertálci.

Další objevy a události roku 2010 ve vědě

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?