Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kde jsem vzala spermie, zajímalo skoro všechny

Tereza Agáta Veselá se svými spermie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tereza Agáta Veselá se svými spermie | foto: Eva Hníková, Lidové noviny

LOS ANGELES „Stále za námi někdo přicházel a chtěl si povídat o našem projektu,“ popisuje student Marek Kovář, který společně s Tomášem Petákem zkoumal materiál vhodný pro tlakovodní jaderné reaktory. Na mezinárodní soutěži středoškoláků v Los Angeles získali bronzovou medaili.

Své nápady představovali studenti porotcům a veřejnosti na plakátech, nebo jim ukazovali přímo hotové vynálezy či jejich modely. Skoro nejvíc z českých prací "táhnul" výzkum kvality spermií.

Přehled českých výsledků

Jak dopadli čeští soutěží na soutěži středoškoláků v Los Angeles

Čtěte více

"Všechny zajímalo hlavně to, kde jsem vzala spermie," říká Tereza Agáta Veselá z gymnázia v Brně-Řečkovicích. Ačkoliv nakonec nezískala na rozdíl od většiny českých soutěžích žádné ocenění, bylo u jejího výstavního stánku neustále živo.

Tereza Agáta Veselá ve své studii porovnávala kvalitu celkem 4000 vzorků spermií. Potřebná data jí poskytly kliniky pro léčbu neplodnosti. Sto vzorků si studentka dokonce nezávisle na výsledcích z uznávaných laboratoří analyzovala sama. Při získávání potřebných informací jí pomohlo, že jsou její rodiče gynekologové.

Na nezájem návštěvníků si nemohla stěžovat ani Charlota Blunárová z gymnázia ve Vyškově. Reportáž o jejím nápadu - designu dětského mobilního telefonu, natočila například jedna z amerických televizí. Krátce po příletu z USA si Charlota Blunárová navíc převzala ocenění Učené společnosti určené středoškolákům.

Charlota Blunárová

Celkově bojovalo o ceny v Los Angeles sedm českých studentů. Ve finále mezinárodní soutěže Intel ISEF (International Science and Engineeing Fair) uspěly tři projekty z Česka, dva navíc získaly ještě vedlejší ceny.

Celou reportáž...

...si můžete přečíst v zítřejším vydání přílohy Akademie

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....