Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kdo rozhoduje o grantech na výzkum? Občas přímo ministr

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto |

Rýpadlo pro těžbu uhlí či vývoj náhrady kyčelního kloubu se rozhodl podpořit ministr průmyslu Vladimír Tošovský. A to bez ohledu na mínění rady složené z odborníků.

Proč upřednostnil právě tyto projekty? Blíže to bohužel nevysvětlil a na opakované žádosti o rozhovor nereagoval. Jeho mluvčí Pavel Vlček pouze písemně sděluje, že ministr má na takový postup podle zákona právo. "Může rozhodnout v rozporu s doporučením rady, pokud to písemně zdůvodní a zveřejní na internetu. Tahle podmínka byla splněna," uvádí Pavel Vlček.

Na internetových stránkách ministerstva ovšem najdeme pouze minimalistické zdůvodnění například, že společnost Noen uspěla z rozhodnutí ministra, protože vyvíjí "perspektivní zařízení s vysokým exportním potenciálem".

"Vůbec nevím, proč si nás ministr vybral," podotýká Jaroslav Veverka, ředitel firmy Noen a hned dodává, že by mu přišlo zvláštní, pokud by grant na projektování rýpadla jeho společnost nezískala. Zdůrazňuje totiž, že Noen je v podstatě jedinou českou firmou, která se danou problematikou detailně zabývá.

"Sestavili jsme žebříček projektů určených k financování na základě svého nejlepšího vědomí a svědomí," říká Jiří Kunz z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Je jedním z 23 členů rady programu TIP, v rámci kterého bylo letos k podpoře vybráno k profinancování osmdesát výzkumných projektů. O jedenácti z nich ovšem rozhodl ministr.

Další podrobnosti o ministerském přidělování grantů na vědu najdete v sobotním vydání deníku 

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...