Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kdyby Hitler při atentátu zemřel? Konec Československa

Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: Reprofoto

Celou Hitlerovou vládou se vine také historie četných pokusů o jeho fyzickou likvidaci. Zatímco neúspěšný Stauffenbergův atentát z 20. července 1944 přijali Spojenci spíše škodolibě, neboť byli tak jako tak na vítězném postupu, výbuch bomby v Mnichově 8. listopadu 1939 – pokud by explodovala o čtvrthodinu dříve – patrně mohl změnit chod dějin.

Jak by se změnily dějiny naší republiky, pokud by se podařil atentát na Hitlera?

Republika by zřejmě zůstala bez pohraničních oblastí, o které přišla po mnichovském diktátu.
Edvard Beneš by se stal doživotním exulantem a Emil Hácha by zůstal prezidentem, odpovídá historik Jiří Rajlich v jedné z kapitol knihy Co kdyby to dopadlo jinak?

A to i přesto, že truhlář Georg Elser byl "sólistou" bez vazby na jakoukoli opoziční strukturu. Časovaná bomba, kterou vyrobil a zabudoval do masivního dřevěného sloupu poblíž pódia v sále Měšťanského pivovaru, explodovala ve 21:20. Řečnický pult úplně rozmetala.

Pod zříceným stropem zůstalo třiašedesát těžce zraněných a osm mrtvých. Hitler, který zde měl projev v předvečer každoročního připomenutí pokusu o státní převrat v roce 1923, však mezi nimi nebyl. Mnichovský proslov obvykle zahajoval ve 20:30 a hovořil do 22:00.

Jenže kritického večera spěchal. Řečnit začal o půl hodiny dříve, skončil sedm minut po deváté a namísto obvyklého posezení se "starými bojovníky" ihned odcestoval zvláštním vlakem do Berlína. Třináct minut před výbuchem.

Čtěte také:

Kdyby Hitler původní harmonogram dodržel (později to jako obvykle svedl na prozřetelnost), byl by patrně po smrti. Válka mohla mít jiný průběh, nemusela stát tolik obětí, ale předmnichovské Československo by s největší pravděpodobností nebylo obnoveno.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...