Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ke Slunci poletí sonda s českými součástkami. Prozkoumá jev, který na Zemi ničí elektroniku

Sondy Solar Orbiter zatím v představě ilustrátora. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sondy Solar Orbiter zatím v představě ilustrátora. | foto: Ilustrace: ESA

PRAHA Mechanici v britských laboratořích společnosti Airbus nyní montují do kosmické sondy Solar Orbiter všech deset přístrojů, které budou tvořit její vybavení. Ve čtyřech z těchto přístrojů jsou české součástky, které připravili odborníci z Akademie věd a Univerzity Karlovy i s pomocí českých firem.

Do vesmíru sondu vypustí Evropská kosmická agentura (ESA) v roce 2019. Během tří let se sonda dostane ke Slunci a bude jej obíhat po podobné dráze, po jaké se pohybuje planeta Merkur, její sklon se však bude postupně měnit, takže umožní unikátní pozorování slunečních pólů a dění na nich. „To je velmi významné, protože naše pozorování Slunce se zatím zaměřovalo především na jeho rovníkovou oblast,“ hodnotí koordinátor české účasti na programu Solar Orbiter Petr Heinzel z Astronomického ústavu Akademie věd.

Částice vyvržené do vesmíru

Úkolem sondy je získat o naší hvězdě co nejvíce informací, značná část programu je zaměřena na pozorování energetických částic, které se ze Slunce uvolňují při erupcích, a na sledování jejich změn při pohybu vesmírem. Tyto částice, poeticky nazývané „sluneční vítr“, samozřejmě míří i na Zemi.

Také mohou být nebezpečné pro zdraví kosmonautů na oběžné dráze a dokážou rušit signály z navigačních a telekomunikačních družic. Zemi před nimi většinou ochrání její magnetické pole, které elektricky nabité částice odklání a vede po siločarách podél planety.

Při větší sluneční erupci však mohou vyvržené částice, jimž se už říká „sluneční bouře“, trvale poškodit přístroje na družicích a dokážou proniknout až na Zemi.

Například sluneční bouře v březnu 1989 tavila transformátory v americkém státě New Jersey a vyvolala devítihodinový kolaps rozvodné sítě v kanadské provincii Quebec. Při obdobné bouři v roce 2003 se astronauti na Mezinárodní kosmické stanici ISS museli ukrýt v servisním modulu, kde byli lépe chráněni před radiací. A v roce 2012 kvůli sluneční bouři letecké společnosti, které se obávaly selhání přístrojů v letadlech, odklonily trasy od severního pólu, výhodně spojující Evropu se západním pobřežím Ameriky, a Ameriku s Asií.

Tyto trasy jsou nejméně náročné na palivo, jenže právě nad polárními oblastmi se koncentrují sluneční částice přivedené sem zemským magnetickým polem. Také družice, které se mohly dostat do silnějšího proudu slunečních částic, vypínaly přístroje, aby se nepoškodily.

Větší znalosti o slunečních bouřích by tedy měly pomoci chránit moderní techniku přímo na naší planetě.

České součástky na sondě jsou součástí přístrojů, které budou sledovat sluneční částice, ale jsou také v zrcadlovém teleskopu nebo ve spektrometru pro zobrazení rentgenových zdrojů na Slunci.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad
Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad

Stále více dětí trpí psychickými poruchami. Nevyhýbají se jim ani úzkosti a deprese. Ty se často objeví v období dospívání, kdy děti žijí více ve...