Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kellnerova Open Gate má nově základní školu

Kellnerova Open Gate má i základní školu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kellnerova Open Gate má i základní školu | foto: ČTK

BABICE V Babicích u Prahy úderem deváté hodiny zahájila provoz elitní základní škola pro výjimečně nadané děti, kterou založil finančník Petr Kellner. Do česko-anglické školy, která rozšířila areál babického gymnázia Open Gate, nastoupilo celkem 108 školáků.

První školní den připomínal spíše malou slavnost - rozdávání květin a úsměvů, blesky fotoaparátů, dětský smích. Do oploceného areálu, vybaveného mimo jiné dětským hřištěm či krytým bazénem, ráno najížděla kolona aut. Na parkovišti z nich vystupovali školáci v modrých uniformách a žlutých kravatách. Zástupce ředitele pro základní školu Jiří Luka se s každým z nich i jejich rodiči srdečně přivítal a maminky podaroval květinami.

Kellnerova Open Gate má i základní školu

Do první třídy se letos hlásilo přes 90 dětí. Škola kvůli velkému zájmu otevřela dvě třídy a přijala celkem 36 prvňáčků. Do druhé až páté třídy nastoupilo 72 školáků. Po absolvování pátého ročníku mohou pokračovat ve studiu na babickém gymnáziu.

"Jsme všichni? Everybody is here?" zeptal později na prostranství před vchodem do školní budovy, kde se shromáždili novopečení prvňáčci. Dotaz ve dvou jazycích měl své opodstatnění - kromě češtiny bylo mezi rodiči možné zaslechnout i anglickou konverzaci.

"Moc jsme se na vás těšili. Škola bez dětí je trochu smutná," poznamenal Luka a vyzval rodiče, aby dnešek vnímali jako důležitý milník v životě svých ratolestí. "Starosti a radosti dětí jsou stejně velké jako ty naše.Oslavte to společně," dodal těsně předtím, než se doširoka otevřely dveře školy a děti se mohly rozdělit do jednotlivých tříd.

Kellnerova Open Gate má i základní školu

ČTĚTE TAKÉ:

Místo klasických učeben však na ně čekaly prosklené místnosti s kruhovým uspořádáním lavic, které naznačovalo poněkud jiný styl výuky. Stejně jako gymnázium i nová základní škola nabízí vlastní vzdělávací program. Místo standardních 45 minut se výuka odehrává v ucelených blocích a žáci dostávají slovní hodnocení.

"Naší prioritou je skutečně celistvý rozvoj osobnosti dítěte. Velký důraz klademe na výchovnou složku. Není nám jedno, co si náš žák myslí, jakým způsobem jedná, jaký má hodnotový systém," řekl Luka.

Gymnázium navštěvuje 143 studentů. Z nich 116 bydlí na koleji. Podle plánu by se v budoucnu v areálu mělo vzdělávat celkem 400 chlapců a děvčat. Roční školné v základní škole stojí 144.000 korun. Na gymnáziu vyjde na 236.000 korun. Pokud dítě pobývá i na internátu, cena činí 470.000 korun ročně.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...