Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kellnerova Open Gate má nově základní školu

Kellnerova Open Gate má i základní školu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kellnerova Open Gate má i základní školu | foto: ČTK

BABICE V Babicích u Prahy úderem deváté hodiny zahájila provoz elitní základní škola pro výjimečně nadané děti, kterou založil finančník Petr Kellner. Do česko-anglické školy, která rozšířila areál babického gymnázia Open Gate, nastoupilo celkem 108 školáků.

První školní den připomínal spíše malou slavnost - rozdávání květin a úsměvů, blesky fotoaparátů, dětský smích. Do oploceného areálu, vybaveného mimo jiné dětským hřištěm či krytým bazénem, ráno najížděla kolona aut. Na parkovišti z nich vystupovali školáci v modrých uniformách a žlutých kravatách. Zástupce ředitele pro základní školu Jiří Luka se s každým z nich i jejich rodiči srdečně přivítal a maminky podaroval květinami.

Kellnerova Open Gate má i základní školu

Do první třídy se letos hlásilo přes 90 dětí. Škola kvůli velkému zájmu otevřela dvě třídy a přijala celkem 36 prvňáčků. Do druhé až páté třídy nastoupilo 72 školáků. Po absolvování pátého ročníku mohou pokračovat ve studiu na babickém gymnáziu.

"Jsme všichni? Everybody is here?" zeptal později na prostranství před vchodem do školní budovy, kde se shromáždili novopečení prvňáčci. Dotaz ve dvou jazycích měl své opodstatnění - kromě češtiny bylo mezi rodiči možné zaslechnout i anglickou konverzaci.

"Moc jsme se na vás těšili. Škola bez dětí je trochu smutná," poznamenal Luka a vyzval rodiče, aby dnešek vnímali jako důležitý milník v životě svých ratolestí. "Starosti a radosti dětí jsou stejně velké jako ty naše.Oslavte to společně," dodal těsně předtím, než se doširoka otevřely dveře školy a děti se mohly rozdělit do jednotlivých tříd.

Kellnerova Open Gate má i základní školu

ČTĚTE TAKÉ:

Místo klasických učeben však na ně čekaly prosklené místnosti s kruhovým uspořádáním lavic, které naznačovalo poněkud jiný styl výuky. Stejně jako gymnázium i nová základní škola nabízí vlastní vzdělávací program. Místo standardních 45 minut se výuka odehrává v ucelených blocích a žáci dostávají slovní hodnocení.

"Naší prioritou je skutečně celistvý rozvoj osobnosti dítěte. Velký důraz klademe na výchovnou složku. Není nám jedno, co si náš žák myslí, jakým způsobem jedná, jaký má hodnotový systém," řekl Luka.

Gymnázium navštěvuje 143 studentů. Z nich 116 bydlí na koleji. Podle plánu by se v budoucnu v areálu mělo vzdělávat celkem 400 chlapců a děvčat. Roční školné v základní škole stojí 144.000 korun. Na gymnáziu vyjde na 236.000 korun. Pokud dítě pobývá i na internátu, cena činí 470.000 korun ročně.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.