Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Klima je podle vědců hlavní příčinou konfliktů v Africe

Poušť Sahara | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poušť Sahara | foto: Shutterstock

LONDÝN Klima je podle vědců hlavní příčinou ozbrojených konfliktů v Africe. Kvůli předpokládanému dalšímu oteplování ovzduší se počet jejich obětí pravděpodobně ještě zvýší. O výzkumu zveřejněném v americkém odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dnes informoval britský zpravodajský server BBC.

Vědci našli statisticky významnou souvislost mezi průměrnou teplotou dané země a v ní probíhajícím občanským konfliktem s více než tisícovkou obětí.

Použili přitom databáze teplot ze zemí subsaharské Afriky za období 1981 až 2002. V neobvykle teplých letech byla napříč územím o 50 procent větší pravděpodobnost vzniku ozbrojeného konfliktu.

Výzkumy již dříve naznačovaly souvislost mezi válkami a nedostatečnou vláhou, ale aktuální závěr lze podle BBC považovat za jasný důkaz spojitosti s teplotou.

Nepokoje údajně vznikají kvůli zmenšujícím se zásobám potravin. Zemědělské výnosy jsou zde totiž podle vedoucího výzkumu Marshalla Burkeho z Kalifornské univerzity v Berkeley mimořádně citlivé i na malou teplotní změnu, například půl stupně Celsia.

Teplota se bude zvyšovat

Výzkum dále ukazuje, že pokud teploty dále porostou, zvýší se v příštích 20 letech počet ozbrojených konfliktů v subsaharské Africe o 50 procent. Vliv teplotních změn zůstal silný i poté, co vědci do dlouhodobého statistického modelu přidali faktor hospodářského růstu nebo lepší správy zemí.

"Pokud se subsaharské klima nepřestane oteplovat a pomoc těmto zemím přizpůsobit se vysokým teplotám bude jen minimální, budou se ztráty na životech pravděpodobně stupňovat," řekl Burke.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny před konáním prosincového summitu o změnách klimatu v dánské Kodani. Představitelé států zde budou diskutovat také o množství peněz, které by měly africkým zemím pomoci připravit se na dopady klimatických změn.

Vědci v této souvislosti navrhují vyvinout plodiny s menší citlivostí na extrémní vedra a připravit schémata pojištění pro farmáře zasažené teplejším podnebím. Na prvním místě je však podle nich třeba vyřešit konflikty, napsal BBC.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?