Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Klimatické změny mohou přijít svět draho, prohlásil Kerry

Americký ministr zahraničí John Kerry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr zahraničí John Kerry | foto: Reuters

JAKARTA Svět by měl přitvrdit v boji proti klimatickým změnám, které představují "nejstrašnější zbraň hromadného ničení". Během návštěvy Indonésie to neděli řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Globální změny klimatu jsou podle něj nezpochybnitelné a odpovědnost za ně by měly převzít všechny země včetně států jihovýchodní Asie.

Výrazná většina klimatologů a dalších vědců podle Kerryho již světu dokázala, že lidstvo má zásadní vliv na celosvětové změny podnebí. Tuto shodu se však snaží zpochybňovat skupina velkých firem, které nechtějí měnit svou strategii a utrácet kvůli tomu peníze, prohlásil šéf americké diplomacie.

"Jednoduše nemáme čas, abychom nechali několik hlasitých zájmových skupin torpédovat rozhovory o klimatu," podotkl Kerry v nedělním projevu před indonéskými politiky a studenty v Jakartě.

Celý náš způsob života je ohrožen

Řešením je podle něj nová energetická politika, k níž by se měly přidat státy produkující výrazné množství skleníkových plynů. Místo využívání fosilních paliv by se měly tyto země přeorientovat na úsporné technologie, které nezatěžují životní prostředí.

Pokud vlády nezačnou rychle jednat, mohou být podle Kerryho náklady na pozdější řešení dopadů klimatických změn daleko vyšší, než by dnes stála investice do šetrných technologií a omezení škodlivých emisí. "Není přehnané říci, že celý váš způsob života je ohrožen," řekl Indonésanům Kerry.

Hlavní indonéské město Jakarta.

Hlavní indonéské město Jakarta.

Americký ministr zahraničí v Jakartě navázal na sobotní návštěvu Číny, kde podepsal dohodu o klimatické spolupráci mezi Washingtonem a Pekingem. Pakt zahrnuje například plán na snížení emisí z automobilů či zlepšení energetické efektivity budov. USA s Čínou jsou mezi největšími světovými producenty oxidů uhlíku a dalších skleníkových plynů.

Kerry v Jakartě končí turné po třech zemích jihovýchodní Asie, které kromě Indonésie a Číny zahrnovalo také Jižní Koreu. Během svého pobytu v metropoli nejlidnatější muslimské země světa se vypravil mimo jiné do tamní mešity a zahrál si na buben, který se používá při svolávání muslimů k modlitbám. "Bylo pro mě velkou ctí navštívit toto posvátné místo," prohlásil Kerry.

V pondělí odcestuje americký ministr zahraničí do Spojených arabských emirátů.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...