Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Klimatické změny mohou přijít svět draho, prohlásil Kerry

Americký ministr zahraničí John Kerry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr zahraničí John Kerry | foto: Reuters

JAKARTA Svět by měl přitvrdit v boji proti klimatickým změnám, které představují "nejstrašnější zbraň hromadného ničení". Během návštěvy Indonésie to neděli řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Globální změny klimatu jsou podle něj nezpochybnitelné a odpovědnost za ně by měly převzít všechny země včetně států jihovýchodní Asie.

Výrazná většina klimatologů a dalších vědců podle Kerryho již světu dokázala, že lidstvo má zásadní vliv na celosvětové změny podnebí. Tuto shodu se však snaží zpochybňovat skupina velkých firem, které nechtějí měnit svou strategii a utrácet kvůli tomu peníze, prohlásil šéf americké diplomacie.

"Jednoduše nemáme čas, abychom nechali několik hlasitých zájmových skupin torpédovat rozhovory o klimatu," podotkl Kerry v nedělním projevu před indonéskými politiky a studenty v Jakartě.

Celý náš způsob života je ohrožen

Řešením je podle něj nová energetická politika, k níž by se měly přidat státy produkující výrazné množství skleníkových plynů. Místo využívání fosilních paliv by se měly tyto země přeorientovat na úsporné technologie, které nezatěžují životní prostředí.

Pokud vlády nezačnou rychle jednat, mohou být podle Kerryho náklady na pozdější řešení dopadů klimatických změn daleko vyšší, než by dnes stála investice do šetrných technologií a omezení škodlivých emisí. "Není přehnané říci, že celý váš způsob života je ohrožen," řekl Indonésanům Kerry.

Hlavní indonéské město Jakarta.

Hlavní indonéské město Jakarta.

Americký ministr zahraničí v Jakartě navázal na sobotní návštěvu Číny, kde podepsal dohodu o klimatické spolupráci mezi Washingtonem a Pekingem. Pakt zahrnuje například plán na snížení emisí z automobilů či zlepšení energetické efektivity budov. USA s Čínou jsou mezi největšími světovými producenty oxidů uhlíku a dalších skleníkových plynů.

Kerry v Jakartě končí turné po třech zemích jihovýchodní Asie, které kromě Indonésie a Číny zahrnovalo také Jižní Koreu. Během svého pobytu v metropoli nejlidnatější muslimské země světa se vypravil mimo jiné do tamní mešity a zahrál si na buben, který se používá při svolávání muslimů k modlitbám. "Bylo pro mě velkou ctí navštívit toto posvátné místo," prohlásil Kerry.

V pondělí odcestuje americký ministr zahraničí do Spojených arabských emirátů.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.