Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Klíšťatům přestane díky Čechům chutnat

ČESKÉ BUDĚJOVICE  Převratný objev českých vědců odhalil Achillovu patu klíšťat a otevřel novou cestu k boji s těmito roztoči. Vakcína, která dožene klíště až ke smrti hladem. To je perspektivní dopad nejnovějšího objevu českých parazitologů.

Klíště obecné saje krev jen třikrát za celý život. Jako larva, nymfa a nakonec pije krev už jenom dospělá samička, která potřebuje „surovinu“ pro tvorbu vajíček. Aby cizopasník získal dostatek živin, musí se přisát na poměrně dlouhou dobu. Když samičku nikdo neruší, vydrží na kůži hostitele několik dní až dva týdny. Dost času k tomu, aby přenesla na člověka nebo živočicha virus zánětu mozkových blan nebo bakterii, která vyvolává lymeskou borreliózu.

Nový výzkum českých vědců udělal klíšťatům čáru přes rozpočet. Ondřej Hajdušek a jeho kolegové  z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích zjistili, jak se organismus parazita vyrovnává s přemírou toxického železa, které spolyká s krví hostitele. Mohli tak podstatně zasáhnout do trávicího traktu cizopasníka.

Tým českých odborníků s americkou specialistkou na metabolismus minerálních látek Joy Winzerlingovou z University of Arizona objevili molekulu nové bílkoviny, která zásadně ovlivňuje zažívání klíšťat. Když vědci zablokovali v těle cizopasníka tvorbu této bílkoviny, měla většina klíšťat problémy se sáním. Železo obsažené v krvi hostitele nesměřovalo tak jako vždy do buněk v celém těle, ale hromadilo se pouze ve střevech. Klíšťata nemohla nasát dostatek živin a hynula hlady.

Nový poznatek lze využít k vývoji vakcíny, aby klíšťatům na člověka a zvířata zašla chuť.


Další podrobnosti
si přečtěte v rubrice Věda v dnešním vydání deníku,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!