27. prosince 2007 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Knol: encyklopedie podle Google

Správcem určitého tématu se v budoucnu bude moci stát prakticky každý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Správcem určitého tématu se v budoucnu bude moci stát prakticky každý. | foto: GoogleReprofoto

Až doposud neohrožené Wikipedii roste oponent. Jméno nové on-line encyklopedie bude Knol, stojí za ním Google a podle prvních zpráv se máme na co těšit.

Stejně jako u Wikipedie se budou o obsah jednotlivých témat starat sami uživatelé. Zde však s tím rozdílem, že autor článku bude těsněji spjat s jeho obsahem. Nyní nevidíte, kdo pro vás texty na Wikipedii připravil, u Knolu bude mít konkrétní osoba na starosti konkrétní téma. Zásahy a úpravy sice nejsou vyloučeny, ale při jejich schvalování bude mít vždy poslední slovo autor. Ten si na oplátku bude moci ke svému heslu vložit reklamní odkazy, z nichž bude mít podíl.

I když to může vypadat, že bude prostředí Knolu oproti Wikipedii mnohem méně svobodné, nemusí tomu tak být. Systém nevylučuje založení a správu dvou a více stejných témat vícero uživateli, stejně tak bude možno pod článkem diskutovat.

Prosadit se proti drtivé síle Wikipedie nebude jednoduché, ale Google není v oblasti internetu žádný zelenáč. Výsledný souboj tak bude jedině ku prospěchu uživatelů.

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.