Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

'Kojovlk' vytlačuje své příbuzné

Srovnání lebek kojotů a jejich úspěšných příbuzných | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srovnání lebek kojotů a jejich úspěšných příbuzných | foto:  Šimon, Lidové noviny

Východ Spojených států obsazuje vitální kříženec dvou psovitých šelem, který předčí své příbuzné.

Pro zemědělce jsou hybridní rostliny v mnohém ohledu požehnání. Kříženci různých odrůd bývají u kulturních plodin často lepší volbou než "čistokrevné" rostliny, například kvůli vyšším výnosům.

Ovšem v případě zvířat takzvaná heteroze – "zvýšení životnosti", tedy jev, kdy kříženci převyšují vlastnostmi svoje rodiče – tvoří spíše výjimky. Kojotům ze severozápadu Spojených států se ovšem podle všeho bohatě vyplatilo, že se při obsazování nového území "zahodili" s tamními vlky.

Jdi na východ, mladý muži
Kojoti patří již dlouho ke koloritu amerických prérií. V posledních 90 letech se ovšem začali rozšiřovat ze svého původního životního prostoru směrem na východ Spojených států. V oblasti pokryté částečně lesy a zemědělskými plochami nacházela zvířata dostatek malé i větší kořisti.

Biologové a ekologové ale ke svému překvapení zjistili, že se kojoti nešíří rovnoměrně. Severní cestou – myšleno na sever od Velkých kanadských jezer – přes Ontario postupovala kojotí expanze přibližně pětkrát rychleji než jižní cestou přes americký stát Ohio.

Svou roli v tom mohla sehrát řada vlivů. Roland Kays, kurátor Muzea státu New York v Albany, byl ale přesvědčený, že v tom mají prsty vlci. Podle jeho hypotézy vděčí severní kojoti za své rychlé šíření křížení se svými většími příbuznými. Ti se v Ontariu ještě během nástupu kojotů do této kanadské provincie vyskytovali, na území Ohia byli vyhubeni už dříve.
Devět let sbíral Kays materiál: fotografoval kojoty pomocí automatických kamer, sbíral trus, lebky zvířat zabitých na silnicích i vzorky tkání a kostí od lovců. Podařilo se mu tak shromáždit dost materiálu na to, aby mohl popsat vliv vlků na kojoty stěhující se na východ Spojených států.

Kays s kolegy analyzoval mitochondriální DNA (která se dědí jenom po matce) celkem 680 zvířat. Vědci také porovnali lebky 196 jedinců. Díky tomu mohli vytvořit pravděpodobné rodičovské linie jednotlivých zvířat a určit směr jejich migrace. Výsledky jejich práce publikoval minulý týden časopis Biology Letters.

Genetické údaje potvrdily existenci oddělené severní a jižní skupiny. Potomci zvířat pohybujících se jižní trasou se geneticky velmi podobají zvířatům ze západních prérií. Ale "severní" kojoti v sobě nesou patrné genetické dědictví vlků z oblasti Velkých kanadských jezer. "Vlci už v téhle oblasti nejsou, ale jejich geny zůstaly," řekl časopisu Science další autor studie Jeremy Kirchman, který také působí v Muzeu státu New York v Albany. "A díky nim severní kojoti slavili takový úspěch."

Hybridní zvířata jsou nejen větší než jejich příbuzní, ale nesou i další vlčí znaky. Mají širší lebku s rozšířenými oblastmi pro upevnění žvýkacích svalů. Díky tomu mají silnější stisk a snáz udrží větší kořist. Také se u nich – na rozdíl od jiných kojotů a stejně jako u vlků – objevují rozdíly ve velikosti samců a samic. V jejich stravě je také ve větší míře zastoupena spárkatá zvěř a častěji se pohybují v lesích.

Čistokrevné překvapení
Ze zoologického hlediska je překvapením i to, že hybridizace – tedy křížení – kojotům vůbec poskytlo nějakou výhodu. U rostlin skutečně bývají výsledkem křížení "superrostliny". U živočichů ale obecně platí, že kříženci jsou méně zdatní než jejich rodič, řekl pro Science biolog Matthew Gompper z univerzity v Missouri: "Tento příklad ale ukazuje, jak může křížení přispět k adaptaci."

Studie poskytne nepochybně dost materiálu rovněž k taxonomickým diskusím: nejedná se spíše o menšího vlka než většího kojota? Na zodpovězení této otázky zatím vědci nemají dostatek důkazů.
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!