Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Komety formoval oheň i led

Americká sonda Stardust | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká sonda Stardust | foto: NASAReprofoto

PRAHA Komety obsahují i minerály vytvářené za vysokých teplot. Překvapující poznatek přinesly první analýzy částeček, které dovezla sonda Stardust z komety Wild 2.

Když experti NASA plánovali unikátní misi družice Stardust, doufali, že získané údaje přinesou poznatky o vzniku sluneční soustavy. Vůbec poprvé se totiž do pozemských laboratoří měly dostat horniny staré několik miliard let, které přitom nebyly poznamenány erozí, vulkanickou činností ani přetavením po nárazu meteoritů.

Pouzdro s „úlovkem“ se na Zem vrátilo v lednu. Přivezené částečky by se sice vešly na jednu kávovou lžičku, ale i tak mohou rozpoutat v astronomii revoluci. Hned první publikovaný nález ukázal, že bude nutné přehodnotit teorii vysvětlující vznik komet.

Žár ve vesmírné chladničce
Američtí astronomové oznámili, že ve vzorcích, které přivezla sonda Stardust, jsou minerály formované při teplotách přes sedm set stupňů Celsia.

Sněhová koule připravila překvapení

Astronomové přirovnávají komety ke špinavým sněhovým koulím. Nyní se k všeobecnému překvapení ukazuje, že část „špíny“ musí pocházet z horkých částí vesmíru. Nový poznatek přinesla první analýza částic komety Wild 2, které na Zem dopravila americká sonda v rámci mise Stardust. Podle vědců byly některé nasbírané prachové částice vystaveny teplotám nad 700 stupňů Celsia. Kometa Wild 2 se přitom na své dráze Slunci nepřibližuje. 

V místech, kde byly vzorky nasbírány, panuje přitom velmi nízká teplota. Kometa Wild 2 se navíc v žádné části své dráhy Slunci nepřibližuje a zřejmě tomu jinak nebylo ani v minulosti. Vědci si ji vybrali za cíl mise Stardust právě proto, že ji považovali za nejlepší dosažitelnou „vesmírnou ledničku.“ Na své současné dráze totiž obíhá teprve od roku 1974, kdy ji gravitace Jupitera postrčila blíže Slunci. Předtím „prožila“ dlouhé věky mezi Jupiterem a Uranem.

Z horka zrozené minerály tedy musely být v kometě už ve chvíli jejího zrodu. Analýzy potvrdily, že jde například o křemičitý minerál forsterit, který se vyskytuje například v polodrahokamu olivínu. Další horniny obsahují titan, vápník a hliník.

Astronomy udivilo, že mezi přivezenými částečkami jsou i takové, které pocházejí z chladného prostředí. „Je pozoruhodné, že jsme během mise nalezli oheň i led,“ řekl vedoucí vědeckého týmu Don Brownlee

Složitější, než se čekalo
Jádra komet tedy nejspíš nejsou jednoduchými „sněhovými koulemi“, jak tvrdí slavná teorie, kterou před padesáti lety vyslovil americký astronom Fred Whipple. Hmota komet musí pocházet z různých částí vesmíru. Část materiálu má zřejmě svůj původ v mlhovině obklopující zárodek hvězdy kde se vyskytovala vyšší teplota.

Poté gravitační síly vyvrhly hmotu do nejvzdálenějších oblastí rodící se sluneční soustavy. Vyloučeno také není, že teplem „poznamenané“ minerály pocházejí z jiného solárního systému.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...