Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Komise doporučuje katastrofu

Virus HIV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Virus HIV | foto: Reprofoto

Velké pozdvižení vyvolalo prohlášení švýcarské federální komise expertů, kteří hodnotili rizika přenosu viru HIV. Odborníci dospěli k závěru, že pacienti, kteří se léčí, nemusí při pohlavním styku používat kondomy. Podle švýcarské komise stačí, když pacientům zabere léčba, která by srazila množství viru v jejich těle na dostatečně nízkou úroveň.

Komise prohlásila léčené HIV pozitivní osoby za „pohlavně neinfekční“. Nejnovější analýzy australského epidemiologa Davida Wilsona z University of South Wales v Sydney dokazují, že doporučení švýcarské komise může během jednoho desetiletí zvýšit nárůst počtů nakažených osob na čtyřnásobek.

Nebezpečná iluze bezpečí
Wilson vyšel ze skutečnosti, že HIV pozitivním lidem klesne po léčbě protivirovými preparáty koncentrace viru zhruba na deset virových částic v mililitru krve. Pro oddálení nástupu choroby AIDS představuje takový pokles v počtu virů bezesporu významný úspěch.

Pokud by však měl takový člověk nechráněný pohlavní styk, nelze se stoprocentní jistotou garantovat, že se od něj jeho partner nenakazí. Při stu nechráněných pohlavních styků do roka by se objevilo mezi deseti tisíci páry homosexuálních mužů více než tři a půl tisíce nově infikovaných osob. Mezi deseti tisíci heterosexuálními páry by se za stejnou dobu nově nakazilo 425 žen a 215 mužů.

„To je zhruba čtyřnásobek počtu nových případů infekce virem HIV, než jaký pozorujeme v populaci, která se rovněž léčí protivirovými preparáty a navíc používá kondomy,“ doplňuje Wilson závěry své studie zveřejněné v prestižním lékařském časopise The Lancet. „Užívání protivirových léků samo o sobě může zvýšit ochranný efekt kondomů,“ tvrdí australský odborník na problematiku HIV a AIDS Jonathan Anderson z melbournské Carlton Clinic. „Wilsonova studie odhaluje rozsah katastrofy, která nás čeká, pokud v roli klíčových preventivních prostředků nahradíme kondomy protivirovými léky.“

Wilson nepopírá, že užívání antivirových léků dramaticky snižuje pravděpodobnost, s jakou dojde k nákaze při nechráněném pohlavním styku. Švýcaři se však podle něj dopustili fatální chyby, když zaměnili nízkou pravděpodobnost nákazy za stoprocentní bezpečnost nechráněného pohlavního styku s HIV pozitivní osobou.

Stokrát opakovaný risk...
Členové švýcarské federální komice nevzali do úvahy skutečnost, že když se sexuální aktivita s velmi nízkým rizikem znovu a znovu opakuje, výsledné riziko už zanedbatelné ani náhodou není.

„Závěry formulované švýcarskou komisí měly logicky za následek, že HIV pozitivní lidé přestali používat kondomy,“ říká Wilson. „My jsme ukázali, jak děsivé to může mít následky především pro přenos viru mezi homosexuálními muži.“

Výsledky Wilsonova teoretického epidemiologického modelování potvrzuje nepřímo i vývoj za posledních deset let v Británii a Austrálii. V těchto zemích se HIV pozitivní lidé léčí protivirovými preparáty, a přesto tam prudce vzrostl počet nově nakažených osob. Podle Wilsona se na tom podílí i mylné přesvědčení HIV pozitivních lidí, že díky léčbě získali nad infekcí kontrolu, a nemusejí už proto používat při pohlavním styku kondomy.
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...