11. října 2016 15:33 Lidovky.cz > Relax > Věda

Konec špatného jídla ve školách. Zmizí automaty s bagetami a sladkostmi

Školní jídelna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Školní jídelna - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Návrat do školních lavic po prvním lednu přinese žákům a učitelům pražské Základní školy Dubeč jedno zklamaní. Místní bufet, jehož otevření si na vedení školy prostřednictvím školního parlamentu před rokem vyžádali sami žáci, totiž po vánočních a novoročních svátcích zůstane nejspíš zavřený. A s největší pravděpodobností nebude jediný.

Od prvního ledna totiž všechny základní školy a víceletá gymnázia budou muset začít dodržovat takzvanou pamlskovou vyhlášku. Ze školních budov tak zmizí sladké nápoje, čokoládové tyčinky, sušenky, žvýkačky nebo bagety. Ale také jogurty, řada sýrů, müsli tyčinky nebo ochucená mléka. V budovách se navíc nebudou smět objevit ani reklamy, které by takové potraviny propagovaly.

„Ve školách a školských zařízeních bude možné nabízet k prodeji a prodávat pouze potraviny odpovídající svým výživovým složením zásadám zdravé výživy. Jedná se o takové potraviny, které neobsahují kofein, trans mastné kyseliny pocházející z částečně ztužených tuků a nejsou energetickým nebo povzbuzujícím nápojem,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.

Mezi nezdravé potraviny tak z pohledu ministerstva patří například i celozrnné BeBe sušenky nebo pribináček. V prvním případě kvůli přílišnému množství cukru, ve druhém kvůli nadměrnému obsahu tuku. Množství tuku a cukru v mléčném výrobku totiž nesmí přesáhnout pět, respektive jedenáct gramů na 100 gramů výrobku. A to právě pribináček nebo většina ovocných i řada bílých jogurtů nesplňuje.

ONDŘEJ KINKOR

Najdete na Lidovky.cz