Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Konec světa? Experti hledají nejlepší vtip

Konec světa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konec světa (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká astronomická společnost vyhlásila k 21. prosinci 2012, na kdy se údajně podle mayského kalendáře předpovídá konec světa, soutěž o nejlepší vtip. Brněnská hvězdárna zase připravila nový pořad Zpráva o konci světa.

Představitelé obou institucí o svých projektech dnes informovali novináře. Věštce podezřívají, že si datum konce světa vybrali kvůli tomu, že je zajímavým seskupením číslic. Odborníci, kteří dávali mayský kalendář do korelace se současným kalendářem evropským, se prý rozcházejí o stovky let.

ČTĚTE TAKÉ:

Soutěžit se bude ve dvou kategoriích: nejlepší kreslený vtip a nejlepší psaný vtip. Pouze původní díla je možné zasílat ode dneška až do 20. prosince 2012 na adresu http:/www.astro.cz/rady/2012/soutez. Uzávěrka je tedy v předvečer dne, kdy má skončit mayský kalendář a nastat konec světa.

Konce světa se není třeba bát

Soutěžní práce zaslané na adresu info@astro.cz bude vyhlašovatel soutěže průběžně zveřejňovat na webu. Soutěžící mohou zasílat do obou kategorií více vtipů. Svolavatelé chtějí dát soutěží najevo, že se konce světa není třeba bát, protože k tomu není žádný důvod. Soutěž je čestná, tedy bez finanční odměny.

Jsou to výmysly mystiků 20. století

Středoameričtí indiáni Mayové konec světa ani jinou katastrofu s koncem svého kalendáře nespojovali. Jsou to výmysly mystiků 20. století, uvedl předseda České astronomické společnosti Jan Vondrák. Konec jednoho kalendářního cyklu nebyl pro Maye ničím víc než začátkem cyklu jiného, dodal.

Astronomové tak reagovali na stále častější předpovědi konce světa dávané do souvislosti s mayským kalendářem. Nastat by měl 21. prosince 2012. Podle Vondráka ale existuji desítky korelací srovnávající mayský a nynější evropský kalendář, které se od sebe liší o stovky let. Vondrák podezřívá ty, kdo s koncem světa kalkulují, že si vybrali konec mayského kalendáře vypočtený na 21. prosince 2012 jen kvůli zajímavému seskupení číslic.

Věštci konce světa rovněž přicházejí s nejrůznějšími příčinami, které k němu povedou. K těm nejméně smysluplným patří přepólování Země, seskupení planet sluneční soustavy do přímky, či zemské slapy. K těmto jevům totiž pravidelně dochází a žádné katastrofy nevyvolávají.

Astrofyzik Jiří Grygar připomněl, že předpovědí konce světa existovaly v minulosti desítky. Snad nejznámější jsou proroctví starověké Sibyly nebo evropského učence Nostradama. Poznamenal, že se ani jedna nesplnila.

Vítěze, o kterém rozhodne od 21. do 30. prosince v internetovém hlasování veřejnost, ale čeká balíček věcných dárků a na jaře příštího roku individuální prohlídka observatoře Astronomického ústavu v Ondřejově, na kterou si budou moci přizvat i svou rodinu a přátele.

Multimediální výpravné představení brněnské hvězdárny se bude odehrávat pod umělou oblohou velkého planetária po celý únor a březen každou středu, pátek a sobotu od 18:00. Doprovodí jej řada unikátních vizualizací. Pořadem budou provázet svými hlasy brněnští herci Jana Musilová, Petr Štěpán a Zdeněk Junák. Představení je vhodné pro děti od deseti let.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.