Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Korálové útesy u Skotska by mohli 'opravovat' roboti

Korálový útes | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korálový útes | foto: Shutterstock

LONDÝN Roboty schopné "opravovat" pod mořskou hladinou poničené korálové útesy nyní vyvíjejí vědci z Heriot-Watt University ve skotském Edinburghu.

O projektu, který může významně přispět k záchraně těchto ohrožených mořských ekosystémů, informoval server BBC. Tým složený z expertů na biologické i technické vědy právě dokončuje software umožňující, aby roboti přezdívaní v překladu "korálboti" dokázali rozpoznat jednotlivé korály a odlišili je od ostatních objektů v moři.

Korálové útesy

Korálové útesy jsou domovem mnoha různých druhů ryb a ostatních mořských tvorů, s nimiž tvoří svůj vlastní malý ekosystém. V současné době jsou korálové útesy vážně poškozovány destruktivní rybářskou činností a trvá desítky let, než se jejich růst obnoví. Kromě rybářství je ohrožuje i bezohledný turismus či emise oxidu uhličitého, kvůli kterému je mořská voda kyselejší, což vede k úhynu klíčových druhů korálů.

Vědci nyní usilují o navýšení financí pro projekt. Uspějí-li, mohla by se první korálbotí mise uskutečnit již během jednoho roku.

Asi jeden metr vysocí korálboti budou pracovat v "hejnech", což je v přírodě osvědčený model. "Naším hlavním cílem je dosáhnout obnovy korálových útesů prostřednictvím skupiny robotů. To jim umožní praktikovat spolupráci, kterou vidíme v přírodě například u roje včel, společenství termitů či mravenců," uvedla podle BBC vedoucí týmu bioložka Lea-Anne Henryová.

"Myslím, že mají velmi dobré šance (ve svém záměru) uspět," řekl Noel Sharkey z Sheffieldské univerzity, kterého oslovil server BBC jako nezúčastněného experta. Projekt považuje prý za "velmi užitečný".

Korálové útesy se nejčastěji vyskytují v teplých mělkých vodách tropických oblastí, korály však žijí i v chladnějších vodách, například u západního pobřeží Skotska. Když byly tyto korálové útesy poškozeny, ponořili se k nim potápěči do hloubky přes 200 metrů a snažili se stmelit zlomené části.

Vzhledem k uvedené hloubce to je však velmi náročná činnost. Korálboti by pro tyto účely měli být lépe vybaveni a takovou opravu by měli zvládnout během několika dnů či týdnů. Ekologické organizace varují, že korálové útesy by mohly zcela vymizet během pouhých 50 let.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher
TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher

Milujete kosmetiku, sledujete trendy a zkoušíte nové značky? Pak je na čase poznat sesterský web eMimina Arome.cz, kde najdete recenze a testy...