Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Velký bariérový útes ohrožují bouře a hvězdice

Velký bariérový útes  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velký bariérový útes | foto: ČTK

SYDNEY Korály na Velkém bariérovém útesu u východního pobřeží Austrálie odumírají rychleji, než se dosud myslelo. Vyplývá to alespoň ze studie australských vědců, podle nichž se za uplynulých 27 let plocha, kterou korály pokrývají, snížila o více než 50 procent.

"Pokud to takhle půjde dál, mohli bychom v příštích deseti letech ztratit dalších 50 procent," varuje Peter Doherty z Australského ústavu pro mořský výzkum.

Hlavní příčinou úbytku jsou podle vědců ničivé bouře a napadení korálů hvězdicí trnitou. Bouře způsobí kolem 48 procent škod a hvězdice asi 42 procent. Za zbylých deset procent může oteplování moře v důsledku klimatických změn, informují výzkumníci v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Korály se obnovují

"Bouřím nezabráníme, ale možná bychom mohli zamezit šíření hvězdic. Pokud se nám to podaří, budou mít korály větší šanci přizpůsobit se vyšším teplotám vody a větší kyselosti moře," řekl John Gunn z australského ústavu.

Podle vědců je možné, aby se korály obnovily. Bez ohrožení hvězdicemi se jejich povrch rozšiřuje o 0,89 procenta ročně. Doba, kterou mají na zotavení, je však většinou příliš krátká, a proto dlouhodobě odumírají. Jejich úbytek na největším korálovém útesu světa není rovnoměrný. Severní část 2600 kilometrů dlouhého útesu je postižena výrazně méně než jeho jižní část, kterou často zasahují tropické cyklony.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...