3. února 2012 10:15 Lidovky.cz > Relax > Věda

Korýš připomínající obří krevetu překvapil vědce

Korýš připomíná obrovskou krevetu, vědci ho objevili v moři u Nového Zélandu v hloubce sedmi kilometrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korýš připomíná obrovskou krevetu, vědci ho objevili v moři u Nového Zélandu v hloubce sedmi kilometrů. |

WELLINGTON "Superobřího korýše", který připomíná obrovskou krevetu, objevili vědci v moři u Nového Zélandu v hloubce sedmi kilometrů. Jejich objev měří zhruba desetkrát více, než je běžná velikost nejbližšího příbuzného druhu.

Velký různonožec byl objeven během expedice skotských a novozélandských vědců k příkopu Kermadec severně od Nového Zélandu. Různonožci (Amphipoda) dosahují běžné délky do tří centimetrů. Proto byl vědec Alan Jamieson ze skotské Aberdeenské univerzity šokován, když při vyprazdňování pastí našel 28 centimetrů měřícího obra.

"Zarazil jsem se a pomyslel si 'co je, propána, tohle?'," řekl novinářům. "Bylo to trochu jako najít třiceticentimetrového švába," dodal.

Korýš připomíná obrovskou krevetu, vědci ho objevili v moři u Nového Zélandu v hloubce sedmi kilometrů.

Další různonožec, kterého se expedici podařilo nafilmovat, ale ne ulovit, byl dlouhý odhadem 34 centimetrů. "To jen ukazuje, že čím víc hledáme, tím víc nacházíme," dodal novozélandský vědec Ashley Rowden. "To, že tak velké nápadné zvíře zůstane takhle dlouho bez povšimnutí, jen dokazuje, jak málo toho víme o životě na tomto jedinečném místě, v nejhlubším bodě Nového Zélandu."

Superobří různonožci byli zatím objeveni jen jednou v 80. letech minulého století. To ale bylo u pobřeží Havaje asi 7000 kilometrů od místa nynějšího nálezu. Vědci musí ještě určit, zda jejich nynější objev je novým živočišným druhem.

Lidovky.cz, ČTK