Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kosmická kancelář chce zachránit unikátní Vítkovu encyklopedii

Vesmír (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesmír (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká kosmická kancelář (CSO) se chce ujmout internetové Velké encyklopedie družic a kosmických sond - SPACE 40, kterou založil přední český znalec a popularizátor astronautiky Antonín Vítek, který zemřel letos v únoru ve věku 72 let.

Pravidelně ji chce profesionálně aktualizovat a modernizovat. "V tuto chvíli žádáme o grant ministerstvo školství. Podle našeho odhadu by byly roční náklady kolem tři čtvrtě milionu korun," řekl Kolář. Pokud se o encyklopedii nebude nikdo systematicky starat, tak bude podle Koláře časem ztrácet na kvalitě a významu. Údaje je totiž nutné aktualizovat, opravovat, a doplňovat informace o nových vesmírných tělesech. Vítek zaznamenával všechny změny, například drah družic či jejich zánik.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vítka bohužel nikdo nemůže nahradit, on byl chodící encyklopedie, on si spoustu věcí pamatoval, on věděl, kde které zdroje jsou a dokázal je velice rychle využívat a efektním způsobem encyklopedii aktualizovat," uvedl Kolář. Znalec astronautiky Karel Pacner řekl, že Vítek věnoval doplňování databáze téměř všechen svůj volný čas.

"Naše představa je, že bychom se mohli pokusit i o modernizaci databáze co se týče její formy, protože byla založená ještě na MS DOS v 90. letech, kdy začala vznikat," uvedl Kolář. Encyklopedii považuje nejen za český, ale i světový unikát. "Chceme ji proto převést do angličtiny a představit ji mezinárodní veřejnosti. Myslíme si, že pokud se podaří udržet obsahový potenciál a kvalitu, tak by mohla mít patřičnou odezvu i na mezinárodním poli," dodal šéf CSO.

Vítek o sobě v životopise napsal, že se začal zajímat o kosmonautiku od vypuštění první umělé družice Země v roce 1957. V roce 1969 komentoval v Československé televizi přistání modulu z Apolla 11 na Měsíci, zatímco jeho přítel Karel Pacner z Mladé fronty referoval o dobytí Měsíce z amerického Houstonu. Vítek je spoluautorem mnoha knih o astronautice. Nejvíce si sám cenil internetové encyklopedie SPACE-40. Zejména díky ní dostal v roce 2008 Cenu Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!