Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Králíci zamořili Británii. Působí miliardové škody

Králík (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Králík (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Nepůvodní přírodní druhy, jako jsou veverky popelavé, norci nebo bolševník, způsobí britské přírodě a ekonomice každý rok škody za 1,7 miliardy liber (50 miliard korun).

Nejhorší ze všech invazních druhů jsou ale králíci, kteří mají na svědomí škody za 263 milionů liber (7,8 miliardy korun). Vyplývá to ze studie, kterou pro britské úřady vypracovala mezinárodní organizace pro zemědělství a životní prostředí CIBA.

Archeologické vykopávky ukázaly, že králíky do Británie dovezli už Římané a nikoli Normané, jak se donedávna mělo za to. Na každý pád jich tu nyní žije na 40 milionů, jsou oblíbeným námětem dětských knih a podle studie způsobují miliardové škody zemědělství a infrastruktuře.

Norek

Na druhém místě za králíky je s odstupem křídlatka japonská, která začala být vysazována v Británii v 19. století jako okrasná rostlina. Nyní však působí škody za 179 milionů liber za rok.

Do první dvacítky nejvíc škodlivých nepůvodních druhů se dostali i potkan, myš domácí, veverka popelavá, norek, bolševník velkolepý a rododendron. Zatímco některé, jako veverky, rododendron nebo křídlatku japonskou Britové záměrně dovezli, další - například potkan - se dostali na ostrovy jako černí pasažéři na lodích.

Zpráva zdůrazňuje, že proti invazním druhům je potřeba zasahovat včas, než se rozšíří. Například veverku popelavou, která byla dovezena ze Severní Ameriky a prakticky vytlačila červeně zbarvenou veverku obecnou, již nebude zřejmě možné v Británii vymýtit, připouští zpráva. Program na její vymýcení by přišel nejméně na 850 milionů liber.

"Invazní nepůvodní druhy mají velký dopad na britskou ekonomiku a poškozují naši vlastní přírodu. Náklady na kontrolu těchto druhů porostou, pokud společnost nepodnikne kroky proti tomu, aby se zde uchytily a rozšířily," prohlásil náměstek ministryně pro životní prostředí Richard Benyon.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...