Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Králíci zamořili Británii. Působí miliardové škody

Králík (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Králík (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Nepůvodní přírodní druhy, jako jsou veverky popelavé, norci nebo bolševník, způsobí britské přírodě a ekonomice každý rok škody za 1,7 miliardy liber (50 miliard korun).

Nejhorší ze všech invazních druhů jsou ale králíci, kteří mají na svědomí škody za 263 milionů liber (7,8 miliardy korun). Vyplývá to ze studie, kterou pro britské úřady vypracovala mezinárodní organizace pro zemědělství a životní prostředí CIBA.

Archeologické vykopávky ukázaly, že králíky do Británie dovezli už Římané a nikoli Normané, jak se donedávna mělo za to. Na každý pád jich tu nyní žije na 40 milionů, jsou oblíbeným námětem dětských knih a podle studie způsobují miliardové škody zemědělství a infrastruktuře.

Norek

Na druhém místě za králíky je s odstupem křídlatka japonská, která začala být vysazována v Británii v 19. století jako okrasná rostlina. Nyní však působí škody za 179 milionů liber za rok.

Do první dvacítky nejvíc škodlivých nepůvodních druhů se dostali i potkan, myš domácí, veverka popelavá, norek, bolševník velkolepý a rododendron. Zatímco některé, jako veverky, rododendron nebo křídlatku japonskou Britové záměrně dovezli, další - například potkan - se dostali na ostrovy jako černí pasažéři na lodích.

Zpráva zdůrazňuje, že proti invazním druhům je potřeba zasahovat včas, než se rozšíří. Například veverku popelavou, která byla dovezena ze Severní Ameriky a prakticky vytlačila červeně zbarvenou veverku obecnou, již nebude zřejmě možné v Británii vymýtit, připouští zpráva. Program na její vymýcení by přišel nejméně na 850 milionů liber.

"Invazní nepůvodní druhy mají velký dopad na britskou ekonomiku a poškozují naši vlastní přírodu. Náklady na kontrolu těchto druhů porostou, pokud společnost nepodnikne kroky proti tomu, aby se zde uchytily a rozšířily," prohlásil náměstek ministryně pro životní prostředí Richard Benyon.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!