Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Test jsme celý nezkoušeli, hodnocení maturity zmírníme, říká Cermat

Pavel Zelený, ředitel společnosti Cermat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Zelený, ředitel společnosti Cermat | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Proti příliš těžkému maturitnímu testu z matematiky protestují ředitelé škol, Jednota českých matematiků i studenti na sociálních sítích. Ředitelé v dopise adresovaném centru pro přípravu maturit Cermat upozornili, že sami test zvládli ve stanoveném čase jen s vypětím sil. Cermat sám přiznal, že celý test neověřoval.

V pátek nebo v pondělí zasedne v Cermatu takzvaná validační komise, která rozhodne, zda byly výtky oprávněné a zda hodnocení zmírní. Uvedl to mluvčí centra Petr Habáň.

Maturity byly náročné, uznal Zelený

Maturitní testy z matematiky byly příliš časově náročné, připustil v pořadu Hyde Park České televize ředitel Cermatu Pavel Zelený. K řešení všech úloh obtížnější varianty maturity z matematiky se podle něj v časovém limitu dostalo jen zhruba 40 procent studentů. Vynikající známka za letošní test by prý byla už trojka. Takzvaná validační komise podle něho pravděpodobně bude muset hodnocení zmírnit.

"Dvě hodiny jsou pro vyřešení 23 příkladů zcela nedostatečné. Sám jsem příklad počítal cca 90 minut, a to jsem nestihnul po sobě kontrolovat výsledky, neseděl jsem vystresovaný v učebně a nebyl jsem v časovém presu. Při následné pozdější kontrole jsem sám po sobě nalezl několik numerických chyb, které bych v době písemky nestihnul nalézt a opravit," uvedl třeba předseda Společnosti učitelů matematiky při Jednotě českých matematiků a fyziků Eduard Fuchs z Ústavu matematiky při Přírodovědecké univerzitě Masarykovy univerzity.

ČTĚTE VÍCE:

Studenti se bouří, nesouhlasí ani ředitelé

Přidal se i ředitel soukromého pražského gymnázia PORG Václav Klaus, jehož škola loni při státních maturitách skončila na prvním místě. Podle něj je letošní test z matematiky ve vyšší úrovni obtížnosti výrazně těžší než loni. Problémy prý měli i jeho nejlepší studenti, kteří se účastní matematických soutěží a olympiád.

Studenti se proti maturitám z matematiky bouří. Na sociální síti Facebook už se shromáždilo přes 1400 nespokojenců, otevřený dopis Cermatu má více než 1300 signatářů.

Cermat možná hodnocení zmírní

Své výtky poslali ředitelé Cermatu, který se k vyhodnocení testu teprve chystá. Pokud se ukáže, že test byl těžší než loni, Cermat zmírní hodnocení a studenti nebudou poškozeni. Jasno by mělo být do pondělí, v úterý studenti dostávají výpis s výsledky testů.

Habáň přiznal, že před maturitami celý test neověřovali, na vzorku studentů z maturitních ročníků jen testovali jednotlivé otázky. Celý test naráz se ale prý neověřuje, protože by se tak maturanti dozvěděli, co je přesně čeká.

Studenti zvolí příště lehčí verzi, bojí se ředitelé

I kdyby Cermat nakonec hodnocení zmírnil, ředitelům vadí, že úředníci takto podle nich odrazují studenty od obítžnější verze maturity z matematiky.

"Obávám se, že po letošním roce skončí vyšší úroveň zkoušky z matematiky, protože mezi studenty je málo dobrodruhů, kteří budou chtít svou budoucnost svázat s testem, u kterého se předem nedá odhadnout jeho výsledek," nechal se slyšet ředitel pražského Gymnázia Nad Alejí Jiří Benda.

Maturity vyšly na 207 milionů

Maturitu z matematiky si vybralo 44 procent ze 103.000 maturantů, zbytek dal přednost cizímu jazyku. Z těch, kteří maturovali z matematiky, si vyšší úroveň zvolilo 4,15 procenta studentů, hlavně gymnazistů.

S kritikou přišel i senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). "V souvislosti s takzvanou vyšší verzí státní maturity z matematiky se pak ptám, jak je možné, že Cermat nebyl schopen ani potřetí, když počítáme generálku státní maturity a její minulý ročník, schopen státní zkoušku nastavit správně," napsal. Podle Chládka by měl nový ministr školství Petr Fiala nechat udělat audit maturit.

Letošní ročník zkoušek přijde na zhruba 207 milionů korun.

,

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!