Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kvůli povinné maturitě možná přibudou hodiny matematiky

Matematika. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matematika. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Na některých středních školách se kvůli povinné maturitě z matematiky začne tento předmět učit intenzivněji. Ministerstvo školství zvažuje, že týdenní počet hodin určených pro tento předmět by měl v součtu za jednotlivé ročníky studia dosáhnout minimálně deseti.

Při páteční debatě na republikovém sněmu České středoškolské unie to uvedl Josef Rydlo, vedoucí oddělení středního a vyššího odborného školství. Je to podle něj součástí aktuálního návrhu úprav maturitní zkoušky, který však ještě neprošel ani vnitřním připomínkovým řízením.

ČTĚTE TAKÉ:

Takzvaná minimální desetihodinová dotace je aktuálně stanovena v rámcovém vzdělávacím programu pro gymnázia. Obory s nižším počtem hodin by se podle návrhu musely dopracovat alespoň na deset. V souvislosti s povinnou maturitou z matematiky, kterou ministerstvo plánuje zavést od roku 2019, se podle Rydla také rozpoutala diskuse, zda z ní vedle konzervatoří a uměleckých oborů nevyčlenit i zdravotní školy.

Vedle společné maturity z matematiky bude dostupná také nepovinná zkouška Matematika+, která se letos na jaře pokusně ověřovala. Navíc by jako novinka mohl být zaveden Cizí jazyk+ s vyšší úrovní obtížnosti. Požadované znalosti by měly být podle evropského referenčního rámce na úrovní B2, zatímco maturitní test bude na úrovni B1.

Předseda sněmovního školského výboru Jiří Zlatuška (ANO) pokládá uvažovaný termín zavedení povinné maturity z matematiky za příliš časný. „Dát na to jenom čtyři roky, tak to je podle mě na úrovni zločinu,“ prohlásil. Podle něj by děti o takové zkoušce měly vědět nejpozději při vstupu na druhý stupeň základní školy.

Nelze to pořád odkládat, říká Klaus ml.

Odborný poradce pro vzdělávání ODS Václav Klaus mladší mu oponoval, že s neustálým odkládáním a čekáním na zlepšení výuky matematiky by se tato zkouška nezavedla nikdy. Sám ji jako ředitel nařídil ještě rychleji. „Oznámil jsem jim to ve druháku. Všichni odmaturovali, kvalita matematických znalostí se zvýšila. Vážnost se tomu předmětu navrátila,“ řekl někdejší ředitel gymnázia PORG. Bez matematiky nepovažuje maturitní zkoušku za komplexní.

Maturitní test z matematiky má pravidelně největší počet neúspěšných studentů, letos na jaře ho nezvládla bezmála čtvrtina těch, kteří si ho vybrali. Ministerstvo ji původně plánovalo zavést povinně od roku 2020, ale nakonec termín mimo jiné v reakci na požadavky zaměstnavatelů o rok uspíšilo. Poprvé by se to tak týkalo současných žáků devátých tříd.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!