Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kvůli problémům s elektřinou na vesmírné stanici odložila NASA start Dragonu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Mys Canaveral (USA) Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se potýká s problémy s elektrickou sítí, kvůli nimž soukromá společnost SpaceX na žádost amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) odložila středeční zásobovací let k orbitálnímu komplexu. Raketa Falcon 9 s nákladní lodí Dragon k ISS odletí nejdříve v pátek.

Problémy postihly stanici v pondělí, kdy se objevila závada na elektrické přepojovací jednotce (MBSU), ze které je rozváděna elektřina do dvou z osmi staničních energetických větví. NASA ujistil, že posádka stanice, kterou nyní tvoří šest členů, v nebezpečí není. Zásob je na orbitálním komplexu rovněž dostatek, před dvěma týdny je tam dopravila bezpilotní nákladní loď Cygnus společnosti Northrop Grumman.

„Posádce stanice žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí,“ uvedla vesmírná agentura. „Týmy pracují na plánu robotické výměny problematické jednotky a plné obnovy staničního elektrického systému,“ dodala.

Kvůli potížím se nyní musí staniční robotická paže Canadarm2 spoléhat jen na jednu ze dvou elektrických větví. Funkčnost ramene tak ohrožena není, ale podle předpisů musí mít Canadarm2 záložní energetické připojení, pokud astronauti plánují zachytit přilétající zásobovací loď. Tato podmínka tak není splněna, proto NASA požádal o odklad startu Falconu 9.

Loď Dragon není vybavena systémem automatického připojení ke stanici. Přistání vypadá tak, že robotická paže nejprve loď zachytí a poté ji astronauti připojí k ISS.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.