30. dubna 2019 20:56 Lidovky.cz > Relax > Věda

Kvůli problémům s elektřinou na vesmírné stanici odložila NASA start Dragonu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Mys Canaveral (USA) Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se potýká s problémy s elektrickou sítí, kvůli nimž soukromá společnost SpaceX na žádost amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) odložila středeční zásobovací let k orbitálnímu komplexu. Raketa Falcon 9 s nákladní lodí Dragon k ISS odletí nejdříve v pátek.

Problémy postihly stanici v pondělí, kdy se objevila závada na elektrické přepojovací jednotce (MBSU), ze které je rozváděna elektřina do dvou z osmi staničních energetických větví. NASA ujistil, že posádka stanice, kterou nyní tvoří šest členů, v nebezpečí není. Zásob je na orbitálním komplexu rovněž dostatek, před dvěma týdny je tam dopravila bezpilotní nákladní loď Cygnus společnosti Northrop Grumman.

„Posádce stanice žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí,“ uvedla vesmírná agentura. „Týmy pracují na plánu robotické výměny problematické jednotky a plné obnovy staničního elektrického systému,“ dodala.

Kvůli potížím se nyní musí staniční robotická paže Canadarm2 spoléhat jen na jednu ze dvou elektrických větví. Funkčnost ramene tak ohrožena není, ale podle předpisů musí mít Canadarm2 záložní energetické připojení, pokud astronauti plánují zachytit přilétající zásobovací loď. Tato podmínka tak není splněna, proto NASA požádal o odklad startu Falconu 9.

Loď Dragon není vybavena systémem automatického připojení ke stanici. Přistání vypadá tak, že robotická paže nejprve loď zachytí a poté ji astronauti připojí k ISS.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz