Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kvůli ptačí chřipce v Nizozemsku utratili skoro dvě stě tisíc kachen

Kačer a kachna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kačer a kachna | foto: Shutterstock

HAAG V Nizozemsku bylo kvůli nákaze ptačí chřipkou utraceno na 190 000 kachen, uvedla zpravodajská stanice BBC na svém webu. Úřady se snaží zabránit dalšímu šíření nákazy, která přichází nejspíše ze severní Evropy.

Likvidace chovů na šesti farmách následovala poté, co se virus objevil ve vsi Biddinghuizen, ležící přibližně 70 kilometrů na východ od Amsterodamu. Kmen viru úřady neupřesnily, zkontrolovaly však farmy v tříkilometrovém okruhu od místa, kde se nákaza původně projevila, a vydaly zákaz přepravy drůbeže v desetikilometrovém okruhu.

V uplynulých dnech museli na jihu Švédska kvůli ptačí chřipce utratit 200 000 slepic. Do Švédska se mohla ptačí chřipka rozšířit ze sousedního Dánska, kde byla v pondělí potvrzena na kachní farmě u Kodaně. Velké množství drůbeže - 110 000 krůt a kuřat - museli tento týden utratit i na severu Německa. Virus choroby minimálně u volně žijících ptáků zaznamenalo již deset evropských zemí.

Kromě Nizozemska, Švédska, Dánska a Německa se ptačí chřipka v posledních týdnech objevila i v Polsku, Rakousku, Švýcarsku, Maďarsku, Chorvatsku a Rusku.

Zakázaná vakcinace

Takzvanou ptačí chřipku, která byla známa již v 19. století jako ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru ptačí chřipky, označovaný jako H5N1, se objevil zhruba před 20 lety v Asii, odkud se rozšířil do celého světa. Na člověka se virus ptačí chřipky přenáší jen zřídka, pak má ale vysokou úmrtnost - nepřežije více než polovina nakažených.

Vakcinace proti ptačí chřipce se v chovech neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují. V postižených oblastech se přijímají i další opatření, jako je vymezení a izolace rizikových pásem či zákaz přepravy ptactva, výstav a trhů.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

M. Veselý 287 Jen aby to nebyla nějaká kachna... 8:35 29.11.2016

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!