Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pomocí virtuální reality vědci zkoumají lidské chování

Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity představila v Praze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity představila v Praze... | foto: ČTK

PRAHA Zjišťovat chování řidičů v různých dopravních situacích nebo testovat, jak lidem vyhovuje podoba internetových stránek, umožňuje unikátní laboratoř pro studium lidského chování České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze. Pracoviště funguje dva roky a spolupracuje se státními úřady i soukromými firmami.

Jde o spojení laboratoří, a to jedné pro výzkum použitelnosti a dvou pro práci s virtuální realitou. Ve všech je možné využívat vybavení biometriky, tedy zařízení, která sledují pohyb očí a zařízení pro snímání tepu či teploty. Vybudování a vybavení laboratoří stálo zhruba 33 milionů korun. Většinu zaplatila Evropská unie, ČZU se podílela šesti miliony korun. 

V laboratoři použitelnosti mohou vědci zkoumat například reakce lidí na různou podobu internetových stránek a podle toho, jak je lidé vnímají, vytvořit ideální grafiku. Česká zemědělská univerzita tuto možnost sama využila při vytváření svých nových webových stránek, řekl proděkan Provozně ekonomické fakulty ČZU Roman Kvasnička. Zapojila do toho studenty ze školy, kteří laboratoře využívají při svém studiu.

Deset počítačů v místnosti umožňuje, aby se pokusů zúčastnilo více lidí najednou. Mohou plnit úkoly společně, nebo samostatně. Podle vědců to šetří čas, a zároveň je tak možné zkoumat chování lidí i při spolupráci, jako třeba mezi manažery a dalšími pracovníky ve firmách.

Virtuální realita

Podle specialisty vědeckého týmu Josefa Pavlíčka by laboratoř mohly v budoucnu využívat například firmy, které vyrábějí stavebnice pro děti nebo montovaný nábytek. Lidé dostanou za úkol výrobek složit a vědci mohou pozorovat, jak se s tím vypořádají. Vše snímají kamery a ze získaných dat se ukáže, zda je u výrobku dobrý návod a produkt lidem vyhovuje.

„Díky virtuální realitě můžeme simulovat prostředí a situace, které jsou špatně dostupné, jako cesta na Mars, příliš nákladné, jako je model auta budoucnosti, nebo nebezpečné, jako je simulace havárie jaderné elektrárny,“ dodal vedoucí pracoviště Petr Kos.

Laboratoř lidského chování slouží podle Kvasničky hlavně pro výzkum a výuku. Komerčně nyní spolupracuje s pěti firmami, do budoucna by jich mohlo být deset až 15, dodal.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...