Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ledová poušť láká astronomy ke stavbě výkonného dalekohledu

Věda

  16:52
S pomocí dat z družic i z pozemních stanic se podařilo určit, která lokalita je ideální pro astronomická pozorování. Vyhrála antarktická náhorní plošina – nejsušší, ale i nejstudenější místo na Zemi.

Zkušenosti z provozu citlivých astronomických přístrojů v extrémních antarktických podmínkách získávají vědci díky PLATeau Observatory. foto: PLATeau Observatory

Za co nejčistší a nejtemnější oblohou jsou astronomové ochotni vydat se i na kraj světa. Proto se největší evropské teleskopy tyčí v chilských horách, americké zas na havajských sopkách.
Díky snaze uniknout rušivému vlivu atmosféry se dalekohledy dostaly až do kosmu.

Roboti v roli astronomů

Zájem astronomů o antarktické vnitrozemí zvýšila studie publikovaná v časopise Nature, podle které je směs tamních podmínek téměř ideální. Práce vyšla v roce 2004 a už v roce 2008 začala ve východní Antarktidě pracovat observatoř PLATO (PLATeau Observatory), projekt šesti mezinárodních institucí, ve kterém hraje důležitou roli čínský Institut pro výzkum polárních oblastí.
Observatoř stojí asi 1300 kilometrů od pobřeží. Cesta rolbou z nejbližší výzkumné stanice trvá osmnáct dní. Stanice je proto plně automatizovaná, všech sedm teleskopů ovládají roboti. lv

Z technického hlediska jde určitě o nejlepší řešení, ale pro velké dalekohledy příliš drahé. Náklady vynaložené na Hubbleův kosmický teleskop už přesáhly šest miliard dolarů. Každá servisní mise je navíc spojena s nezanedbatelným rizikem. Bez pozemských observatoří se tedy vědci určitě ještě dlouho neobejdou.

Za suchým a klidným vzduchem
Kvalitu astronomických pozorování ovlivňuje spousta proměnných. Kromě známého "světelného smogu", před nímž už v Evropě není úniku, to je samozřejmě i pravděpodobnost výskytu oblačnosti, dále vlhkost vzduchu, rychlost větru a atmosférických turbulencí.

Když vědci z americko-australského týmu vyhodnotili údaje z družic, pozemních meteorologických stanic a z klimatických modelů, mohli ukázat na místo, které má šanci stát se astronomickou Mekkou. Je jím tzv. Hřeben A patřící k antarktické náhorní plošině. Místo má souřadnice 81,5 stupně jižní šířky a 73,5 stupně východní délky. Tyčí se ve výšce přes čtyři tisíce metrů.
Zde opravdu nebude svitu hvězd konkurovat záře pouličních lamp. Jde o místo, kde pravděpodobně dosud lidská noha nestanula. Výčet jeho předností je impozantní. Tamní atmosféra je velmi klidná, takže nehrozí, že by hvězdy poblikávaly.

Je to také extrémně suché místo. Pokud by se všechna vlhkost v atmosféře kondenzovala, nebyla by vzniklá vrstvička vody silnější než lidský vlas. Během polární noci, v době, kdy lze temnou oblohu pozorovat několik měsíců v kuse, teplota klesne až k –70 stupňům Celsia.

"Hřeben A vypadá podstatně lépe než libovolné další místo v Antarktidě a zdaleka překonává dosud nejlepší lokality na Havaji a v Chile," zdůrazňuje Will Saunders z Anglo-Australian Observatory. "Astronomické snímky z Hřebene A by měly být nejméně třikrát ostřejší než ty, jež lze pořídit na nejlepších pozemských observatořích. I poměrně malý teleskop by se vyrovnal největším přístrojům kdekoli jinde na Zemi," dodává Saunders, hlavní autor práce, kterou na začátku tohoto týdne otiskl odborný časopis Publications of the Astronomical Society.